آیا هر توده ای در بیضه سرطان است؟

آیا هر توده ای در بیضه سرطان است؟

سرطان بیضه علاوه بر جوانان در نوجوانان نیز ممکن است ایجاد شود و افراد بین سنین ۱۵ تا ۳۵ سال  را درگیر میکند . بنابراین لازم است درباره  این سرطان همه افراد اطلاعاتی داشته باشند از جمله خانم ها . زیرا ممکن است فرزندان شما نیز به این بیماری مبتلا شوند . حال این بیماری چیست و چه علائمی دارد . در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر بدانید.

سرطان بیضه چیست؟

در این بیماری بیضه بزرگ می شود در حالیکه فرد  دردی را احساس نمی کند . هر نوع احساس سنگینی و بزرگ شدن بیضه بدون درد و ناراحتی می تواند اولین علامت سرطان بیضه باشد .در سرطان بیضه سلولهای نطفه ساز و هرمون ساز رشد بیش از حد پیدا می کنند و سرطانی می شوند .این نوع توصیه ها را باید والدین به فرزندان پسر خود آموزش دهند و به آن ها توصیه کنند که اگر بیضه آنها شروع به بزرگ شدن کرد حتما باید به والدین خود اطلاع داده و به پزشک مراجعه کنند.

آیا هر توده ای در بیضه سرطان است

آیا هر توده ای در بیضه سرطان است

آیا هر توده ای در بیضه سرطان است ؟

هر تورم بیضه که بدون درد باشد باید سرطان تلقی شود مگر آنکه خلاف آن ثابت شود . آقایان نیز باید مانند خانم ها نسبت به هر تغییری در دستگاه تناسلی خودشان حساس باشند .

این بیماری خیلی سریع پیشرفت می کند چون سلولهای بیضه خیلی سریع رشد و تکثیر پیدا می کنند سرطان آن نیز به همین صورت می باشد اما قابل درمان است.

شیوع سرطان بیضه

ابتلا به توده بیضه یا سرطان بیضه ناشایع می باشد . از هر صد هزار آقا یک نفر مبتلا به توده بیضه می شود. اما این موضوع با اهمیتی است زیرا اگر فردی در سنین 35 تا 45 سالگی دچار این تومور گردد ، تومور بیضه سرطانی است و در سنین 15 تا 19 سالگی بعد از لوکمیا یا سرطان خون شایع ترین سرطان در آقایان می باشد .

این بیماری معمولا در 20 تا 30 سالگی با بزرگی بیضه یا سنگینی بیضه وبه ندرت با درد بیضه خود را نشان می دهد به همین دلیل توصیه می شود آقایان هر چند وقت یک بار خودشان را در حمام معاینه کنند و در صورت نیاز به متخصص مراجعه کنند.

پزشک از بیماران خود می خواهند که هر 3 تا 6 ماه به صورت سرپایی بعد از درمان سرطان به کلینیک درمان سرطان مراجعه کنند برای کسب اطلاعات بیشتر  به اینستاگرام مراجعه کنید .

علت سرطان بیضه

ریسک فاکتورها برای ابتلا به تومور بیضه شامل  :

1 . عامل خانوادگی

  1. وجد توده بیضه در گذشته در خود شخص
  2. بیضه نزول نکرده

بیضه نزول نکرده و راهکار آن 

اگر نزول بیضه تا یک سالگی اتفاق نیفتد باید حتما جراحی انجام شود تا ریسک سرطان بیضه را در آینده کاهش دهیم. مادران در هنگام پوشک کردن نوزاد باید به این موضوع توجه کنند که بیضه در حفره شکمی نبوده و حتما به سمت پایین نزول کرده باشد و در غیر این صورت این نقص با جراحی برطرف می شود که باعث می گردد ریسک ابتلا به این سرطان درآینده کاهش یابد اما این بدان معنی نیست که ریسک ابتلا به طور کلی از بین می رود بلکه فرد بعد از بلوغ باید هر سال معاینه شود .

تشخیص سرطان بیضه

اگر بیضه شروع به بزرگ شدن کرد راه آن برداشتن بیضه می باشد و نباید وقت را از دست داد ،با سونوگرافی و آزمایش خون نتیجه مشخص می گردد و در صورت وجود سرطان آن را خارج می کنند.

درمان سرطان بیضه

با معاینه پزشک و سونوگرافی مشخص می شود که به دنبال برداشتن بیضه آیا نیاز به شیمی درمانی و پرتو درمانی و درمانهای دیگر می باشد  یا خیر تا خطر پخش شدن بیماری در ناحیه شکمی کنترل گردد .

همچنین بسته به جواب پاتوبیولوژی و جواب نمونه برداشته شده ودرجه بندی آن و سیتی اسکن هایی که از بیمار می گیرند ممکن است بیمار را کاندید جراحی های پیشرفته مانند درآوردن غدد خلف سفاقی به صورت کامل کرده یا لاپاراسکوپی انجام شود .

آیا بعد از برداشتن بیضه فرد عقیم می شود ؟

فرد با بیرون آوردن بیضه دچار اختلال در باروری نمی شود زیرا بیضه دیگر خودش جبران می کند.

تکنولوژی های جدید باعث شده است که از نابارور شدن مبتلایان نیز جلوگیری شود زیرا امکان آن وجود دارد که نطفه های آنها را برداشته و ذخیره کرده و بعدها استفاده کرد.

اگر قرار باشد شخصی بعد از جراحی شیمی درمانی کند باید حتما قبل از شیمی درمانی اسپرم های خود را فریز کند گرچه بعد از مدتی فرد می تواند از اسپرم های خود استفاده کند اما از این مورد به عنوان سوپاپ اطمینان استفاده می شود .

 

مرکز درمان سرطان

مرکز درمان سرطان ایران، در حوزه تشخیص و درمان انواع سرطان از جمله: سرطان حنجره، سرطان روده، سرطان بیضه، سرطان پستان، سرطان تیروئیدو .... با استفاده از روش های درمانی سرطانی پیشرفته و درمان سرطان با تغذیه به بیماران عزیز خدمات ارائه می دهد.

پاسخ

دو × دو =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه