سرطان در کودکان

سرطان در کودکان

سرطان به زبان ساده عبارتند از رشد بی رویه و کنترل نشده دسته ای از سلولها در بدن . هیچ کدام از بافت های بدن از این قاعده مستثنی نیست و این اتفاق می تواند در همه بافت های بدن ایجاد شود . برخی از سرطان ها بین بالغین و کودکان مشترک هستند . برخی از سرطان ها انحصارا در اطفال مشاهده می شود .

سرطان در کودکان

سرطان در کودکان

علائم اولیه سرطان خون در کودکان

در بسیاری از بیماری های کودکان از جمله سرطان علائم ممکن است اختصاصی و کوتاه مدت باشد. شایع ترین سرطانی که در کودکان مشاهده می شود سرطان خون است که حدود  30تا 40 درصد کودکان به آن مبتلا هستند .

چطور بفهمیم کودک سرطان دارد ؟

در برخی از موارد با بیماری های عفونی ، التهابی و هم بند اشتباه گرفته شود . والدین باید توجه کنند که اگر علائم این گونه بیماری ها بیشتر از حد معمول طول بکشد یا علائم جدیدی به علائم قبلی اضافه شود ( به عنوان مثال اگر تب کودک بیشتر از 14 روز طول بکشد یا خونریزی غیرمعمول از نواحی مانند مخاط بینی یا دهان یا گردن اتفاق بیفتد ) حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنند . برخی انواع سردرد ها مانند سردرد های  صبحگاهی که شدت پیدا می کند و با داروهای معمول تسکین نمی یابد نیز مشکوک به سرطان می باشد . این سردرد ها همراه با اختلالت شنوایی ، نورولوژیک ، تغییرات خلقی یا حالت تهوع یا استفراغ می تواند همراه باشد . البته مشاهده این علائم به تنهایی نگران کننده نیست اگر این علائم طول بکشد حتما به پزشک مراجعه کنند .

نکته مهم اینست که اگر پزشک با مشاهده علائم نتواند آن را به بیماری خاصی نسبت دهد حتما جدی گرفته شود و اقدامات لازم در این خصوص انجام شود.برای کسب اطلاعات بیشتر دربار ه تشخیص  سرطان به اینستاگرام مراجعه کنید .

علائم شایع سرطان در کودکان

  • تب

اگر تب بیشتر از 14 روز به طول انجامید و هیچ کدام از والدین و پزشکان قادر به بیان دلیلی برای آن نباشند انجام آزمایش کامل خونی و سایر تست ها به منظور ارزیابی وجود یا عدم وجود سرطان در کودکان امری ضروری محسوب می شود .

  • سردرد

سردرد در اوایل صبح ممکن است به قدری شدید باشد که کودک را از خواب بیدار کند . سردرد هایی که به علت تومور مغزی ناگهانی آغاز می شود با مصرف مسکن آرام نخواهد شد . این سردرد ها معمولا همراه با تهوع و یا استفراغ می باشد . ممکن است با علائمی مانند فلج اندام همراه باشد . سردرد های ناشی از تومور مغزی به مرور زمان شدیدتر می شود .

  • حالت تهوع

اکر تهوع همراه با سردرد باشد و بیشتر از 7 روز طول بکشد . تهوعی که در هنگام برخاستن کودک از خواب در صبح شدیدتر می شود .

  • مشکل در ره رفتن

نکته ای که وجود دارد اینست که کودکان برخلاف بزرگسالان نباید از دردهای استخوانی شکایت داشته باشند . اگر مشکلی در راه رفتن پیش آمد حتما مهم است . درد در استخوان یا عضله که به دنبال یک آسیب مشخص ایجاد نشده و پس از گذشت چند هفته بهبود نمی یابد مشکوک به سرطان می باشد .

مطالب مرتبط با این مقاله :

درمان سرطان 

تشخیص سرطان 

پیشگیری از سرطان 

تغذیه برای بیماران سرطانی 

مرکز درمان سرطان

مرکز درمان سرطان ایران، در حوزه تشخیص و درمان انواع سرطان از جمله: سرطان حنجره، سرطان روده، سرطان بیضه، سرطان پستان، سرطان تیروئیدو .... با استفاده از روش های درمانی سرطانی پیشرفته و درمان سرطان با تغذیه به بیماران عزیز خدمات ارائه می دهد.

پاسخ

دو × 2 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه