عوارض شیمی درمانی بر دستگاه گوارش

عوارض شیمی درمانی بر دستگاه گوارش

بعد از مغز استخوان ، دستگاه گوارش به عنوان دویمن قربانی داروهای شیمی درمانی در نظر گرفته می شود . سمیت دستگاه گوارش شامل تهوع / استفراغ ، اختلالات حفره دهانی ، ازوفاژیت و اختلالات قسمت های تحتانی دستگاه گوارش می باشد .

عوارض شیمی درمانی بر دستگاه گوارش

عوارض شیمی درمانی بر دستگاه گوارش

تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی

عوامل شیمی درمانی از طریق تحریک رسپتورهای دوپامین و یا سروتونین در دستگاه گوارش ، CTZ و یا CNS باعث تهواع و استفراغ می شوند . ایت عارضه اغلب در روز اول شیمی درمانی اتفاق می افتد و می تواند تا چندین روز ادامه داشته باشد . تهوع و استفراغ شیمی درمانی در 3 نوع حاد ، تاخیری و قبل از شروع شیمی درمانی با پیش آگهی قبلی ، دسته بندی می شود . تهوع حاد یک تا 2 ساعت بعد از شروع تزریق دارو شروع شده و در عرض 4-6 ساعت به حداکثر میزان خود می رسد . تهوع تاخیری بعد از 24 ساعت از شروع شیمی درمانی آغاز شده و تهوع با پیش آگهی ، قبل از شروع تزریق داروهای شیمی درمانی در بیمارانی که در دوره های قبلی تهوع و استفراغ زیادی را تجربه کرده اند ، اتفاق می افتد .

با در نظر گرفتن داروهای شیمی درمانی مورد استفاده و شرایط خود بیمارا انتخاب رژیم ضد تهوع مناسب می تواند متغیر باشد . برخی از دارو درمانی های هدفمند نیز دارای عارضه تهوع استفراغ هستند که البته با شدت کمتری نسبت به داروهای موسوم شیمی درمانی است .

به طور کلی دسته های دارویی متفاوت و متعدد ، با مکانیسم های مختلف در این راستا می توانند مورد استفاده قرار بگیرند . البته رژیم پیشنهادی پیشگیری از تهواع و استفراغ با توجه به داروهای موجود در بازار  بیان می شود.برای کسب اطلاعات بیشتر دربار ه عوارض درمان  سرطان به اینستاگرام مراجعه کنید .

پیشگیری از تهوع و استفراغ بعد از شیمی درمانی

سه دسته دارویی که در بیشترین میزان کاربرد را در CINV دارند شامل آنتاگونیست های سروتونین ، آنتاگونیست و کورتیکواستروئیدها هستند . در مطالعات جدید الانزاپین نیز اثرات قابل توجهی در کنار سایر داروها داشته است . انتخاب رژیم پیشگیری از تهواع و استفراغ وابسته به ریسک تهوع زایی رژیم شیمی درمانی می باشد . شایان ذکر است میزان این ریسک اغلب با توجه به دارویی بیان می شود که در رژیم بیشترین ریسک تهوع زایی را داشته باشد .

به طور کلی دسته های دارویی متفاوت و متعدد ، با مکانیسم های مختلف در این راستا می توانند مورد استفاده قرار بگیرند . البته رژیم پیشنهادی پیشگیری از تهواع و استفراغ با توجه به داروهای موجود در بازار  بیان می شود.

شیمی درمانی در درمان سرطان سینه

کم خونی بعد از شیمی درمانی 

 

مرکز درمان سرطان

مرکز درمان سرطان ایران، در حوزه تشخیص و درمان انواع سرطان از جمله: سرطان حنجره، سرطان روده، سرطان بیضه، سرطان پستان، سرطان تیروئیدو .... با استفاده از روش های درمانی سرطانی پیشرفته و درمان سرطان با تغذیه به بیماران عزیز خدمات ارائه می دهد.

پاسخ

چهار − یک =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه