آیا آلودگی هوا سبب سرطان ریه می شود؟

آلودگی هوا در شهرهای بزرگ و صنعتی تبدیل به دغدغه ای در میان پژوهشگران سرطان شده است. شاید در گذشته بیشترین پژوهش هایی که انجام می شد در رابطه با تاثیر سیگار در سرطان و تغذیه و دیگر عوامل محیطی مانند مواد شیمیایی بود اما این روزها افزایش آلاینده ها و استفاده از سوخت های نامرغوب سبب ایجاد رابطه بین سرطان و آلاینده ها شده است. همه ما می دانیم که آلودگی هوا رابطه تنگاتنگی با وضعیت سلامتی ما دارد. اما جالب است بدانید که این روزها این عامل سبب افزایش شمار سرطان شده است. اگر شما هم می خواهید در رابطه با آلودگی هوا و نقش آن در سرطانها را اطلاعات بیشتری کسب کنید لازم است تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تاثیر آلودگی هوا بر سرطان ریه

سبک زندگی ماشینی و قرار گرفتن در معرض آلودگی ها و مواد شیمیایی ارمغان روزهایی می باشد که در آن زندگی می کنیم . بدن ما هر روز بیشتر از دیروز در معرض مواد شیمیایی قرار می گیرد. این مواد شیمیایی به شکل های مختلفی وارد بدن ما می شوند. برخی از آن ها از طریق مواد غذایی مانند نوشابه ها ، سوسیس ، کالباس و برخی دیگر از طریق مواد آرایشی مانند رژلب ها و کرم پودرها وارد بدن می شوند. در کنار این ها هوایی که تنفس می کنیم اگر حاوی ذرات و آلاینده های شیمیایی باشد بدن در انفجار مواد شیمیایی قرار می گیرد. برخی از مواد شیمیایی ممکن است بی خطر باشند اما برخی دیگر در بدن اثرات بسیاری بدی خواهند داشت . پزشکان توصیه می کنند استفاده از یک دستگاه تهویه هوای خانگی می تواند مواد شیمیایی موجود در هوا را حذف کرده و میزان ابتلا به سرطان های وابسته به آلاینده ها مانند سرطان ریه و سرطان سینه را کاهش دهد.

آلودگی هوا و خطر ابتلا به سرطان ریه

فهرست محتوا

طبق پژوهش های انجام شده آلودگی هوا و ذرات معلق موجود در آن در طی مدتی می توانند سبب بروز سرطان های زیر شوند:

سلول های سرطانی در اثر جهش و فعال شدن ایجاد می شوند. این در حالی است که ممکن است در بدن یک فرد این سلول ها وجود داشته اما به دلایلی این سلول ها هرگز بیدار نشوند. در راستای همان ممکن است شخصی احتمال ابتلا به سرطان در او پایین باشد اما با قرار گرفتن در معرض آلاینده ها و مواد شیمیایی موجود در هوا سلول های سرطانی خفته در ریه بیدار شده و یکی پس از دیگری رشد کنند. در نتیجه این رشد بی رویه و تجمع آن ها تومورها تشکیل شوند. سطح بالای ذرات ریز در هوا نه تنها می توانند سبب سرطان ریه شوند بلکه در ابتلا به دیگر سرطان ها در بدن نیز موثر هستند.

عوامل خطر در ابتلا به سرطان ریه

برخی عوامل جدا از ژنتیک ،سن و… وجود دارند که در ابتلا به سرطان ریه نقش دارند اما هنوز به اثبات قطعی نرسیده اند و نیاز به تحقیقات بیشتری دارند. برخی از این عوامل به شرح زیر می باشند:

راهکارهای کاهش ابتلا به سرطان ریه در اثر آلودگی هوا

در صورتی که در منطقه ای زندگی می کنید که زیاد در معرض هوای آلوده و آلاینده ها قرار دارید توصیه می شود فقط در صورت ضرورت  از منزل خارج شوید. هم چنین همانگونه که در بخش پیشین به آن اشاره شد استفاده از دستگاه تصفیه هوای خانگی می تواند نقش مهمی در کاهش ابتلا به سرطان بر اثر آلودگی هوا داشته باشد. فراموش نکنید که استفاده از ماسک های معمولی تاثیری در پیشگیری از اثرات ناشی از آلودگی هوا ندارند و تنها استفاده از ماسک های صنعتی موثر هستند. استفاده از ماسک های صنعتی در میان مردم رایج نبوده و حدالامکان لازم است ماسک های فیلتردار برای تردد در سطح شهر  استفاده شوند.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی تاثیر آلودگی هوا بر سرطان ریه پرداختیم. در طی بررسی که انجام شد دانستیم که این بیماری رابطه مستقیمی با آلودگی هوا دارد. اگر در معرض خطرات آلاینده ها قرار دارید سعی کنید از ماسک های فیلتردار استفاده کنید. به گفته بهترین دکتر درمان سرطان ریه بسیاری از سرطان ها اگر در مراحل اولیه شناسایی شوند امید بیشتری برای درمان  و بهبودی بیمار وجود دارد

مرکز سرطان ایران

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با ما