آیا سرطان ریه کشنده است؟

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا سرطان ریه همچنان یک بیماری کشنده است؟ اگر مانند اکثر مردم هستید، ممکن است حتی متوجه نباشید که سرطان ریه چقدر شایع یا کشنده است. پس بیایید اعداد را مرور کنیم. سرطان ریه شایع ترین سرطان تشخیص داده شده در سراسر جهان است (به استثنای سرطان پوست غیر ملانومی)، با 2.1 میلیون مورد جدید در سال 2018. سرطان ریه همچنین علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در ایالات متحده و در سراسر جهان است. اما تشخیص زودهنگام از طریق غربالگری می تواند تعداد بقا را بهبود بخشد. سرطان ریه تنها به این دلیل که شایع است، قاتل شماره 1 سرطان نیست. در مقایسه با سایر سرطان ها، درصد بالایی از افرادی را که تحت تاثیر قرار می دهند، می کشد. برای مثال سرطان سینه را در نظر بگیرید. این شایع ترین سرطان در زنان است و دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان است. اما 90 درصد از زنانی که سرطان سینه تشخیص داده می‌شود، بیش از پنج سال زنده می‌مانند، زیرا ترکیبی از تشخیص زودهنگام و درمان مؤثر حاصل از دهه‌ها سرمایه‌گذاری عظیم در تحقیقات است. نرخ بقای پنج ساله برای همه بیماران مبتلا به سرطان ریه 18٪ است و آماری که در دهه ها تغییر قابل توجهی نداشته است.

آیا سرطان ریه کشنده است

علائم اولیه سرطان ریه

علائم اولیه سرطان ریه، مانند تنگی نفس یا سرفه، به راحتی قابل چشم پوشی است، که می تواند منجر به تشخیص بعدی و پیش آگهی ضعیف تر شود. پس از شناسایی، این بیماری اغلب بسیار پیشرفته تر از آن است که از طریق درمان یا جراحی قابل درمان باشد، با درمان هایی که فقط می توانند بقای بیمار را طولانی تر کنند.

بیشتر بدانید: علائم سرطان ریه در زنان

3 دلیل برای اینکه سرطان ریه بسیار کشنده است

تشخیص سرطان ریه دشوار است زیرا بیماران اغلب در مراحل اولیه بیماری بدون علامت هستند. برخلاف تصور رایج، سرطان ریه علاوه بر سیگار، علل مختلفی دارد. این بیماری افراد مسن‌تری را تحت تأثیر قرار می‌دهد که دارای شرایط سلامتی هستند که درمان سرطان را پیچیده می‌کند. به گفته جامعه پزشکی، سه دلیل اصلی برای اینکه سرطان ریه تا این حد کشنده است وجود دارد:

1. تشخیص سرطان ریه سخت است

دلیل شماره یک که چرا سرطان ریه بسیار کشنده است این است که علائم در مراحل اولیه ظاهر نمی شوند. بیماران مبتلا به سرطان ریه می توانند – و معمولاً – سال ها بدون توجه به هیچ تغییری در سلامت خود زندگی کنند. زمانی که علائم ظاهر می شوند، سرطان اغلب به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است (متاستاز). این متاستاز درمان موثر را دشوارتر می کند. اگرچه انکولوژیست ها شیمی درمانی را برای سرطان ریه در مراحل پیشرفته توصیه می کنند، برخی از تومورهای ریه به شیمی درمانی مقاوم هستند. تومورهای دیگر ممکن است در ابتدا پاسخ دهند، اما بعداً نسبت به داروهای ضد سرطان مقاومت نشان دهند. به همین دلیل، نرخ بقای پنج ساله برای تومورهایی که به اندام های دیگر گسترش یافته اند (به نام تومورهای دوردست) تنها 5 درصد است.

2. سرطان ریه همیشه ناشی از سیگار نیست

سیگار عامل خطر اصلی سرطان ریه است. بر اساس CDC، 80 تا 90 درصد از مرگ و میر ناشی از سرطان ریه را می توان به مصرف دخانیات نسبت داد. اما همه موارد ناشی از سیگار کشیدن نیست. برای مثال، قرار گرفتن در معرض دود ، سالانه منجر به مرگ بیش از 7000 سرطان ریه می شود. قرار گرفتن در معرض رادون، آلودگی هوا و آزبست نیز می تواند خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد. ژنتیک نیز می تواند کمک کند. از آنجایی که سرطان ریه برای افراد غیرسیگاری مهم نیست، آنها اغلب علائم مبهمی مانند خستگی یا کاهش وزن غیرقابل توضیح را نادیده می گیرند.

3. بیماران سرطان ریه معمولا مسن تر هستند

سرطان می تواند در هر سنی ایجاد شود. با این حال، سرطان ریه در افراد مسن شایع تر است. در ایالات متحده، 68 درصد از بیماران مبتلا به سرطان ریه پس از 65 سالگی و 14 درصد پس از 80 سالگی تشخیص داده می شوند. به طور معمول، درمان سرطان برای این افراد مسن‌تر پیچیده‌تر است، این دلیل دیگری است که سرطان ریه بسیار کشنده است.

به عنوان مثال، از آنجایی که افراد مسن بیشتر به بیماری‌های مزمن مانند دیابت و بیماری قلبی مبتلا هستند، جراحی برای برداشتن تومور ریه ممکن است بسیار خطرناک در نظر گرفته شود. بیماری های همراه نیز ممکن است به عوارض جانبی جدی شیمی درمانی و پرتودرمانی کمک کنند. همه این عوامل می توانند بر توانایی فرد برای مبارزه موفقیت آمیز با سرطان و بهبودی پس از درمان تأثیر بگذارند.

نرخ بقای سرطان ریه

نرخ بقای سرطان ریه

نرخ بقای نسبی افراد مبتلا به نوع و مرحله خاصی از سرطان را با جمعیت عمومی مقایسه می کند. برای مثال، نرخ بقای نسبی پنج ساله برای سرطان ریه سلولی غیر کوچک (NSCLC) 64 درصد است. این بدان معناست که افراد مبتلا به NSCLC موضعی، به طور متوسط، تقریباً 64 درصد به احتمال زیاد نسبت به افراد بدون سرطان، حداقل پنج سال پس از تشخیص زنده می‌مانند. اگرچه این ارقام نمی توانند به شما بگویند که چه مدت زندگی خواهید کرد، اما می توانند بینشی در مورد اثربخشی بالقوه درمان شما ارائه دهند.

 • نرخ بقای نسبی 5 ساله برای سرطان ریه سلول غیر کوچک
 • مرحله: موضعی (در داخل ریه)، میزان بقای نسبی 5 ساله: 64٪
 • مرحله: منطقه ای (گسترش به غدد لنفاوی، بافت ها یا اندام های مجاور)، میزان بقای نسبی 5 ساله: 37٪
 • مرحله: دور (گسترش به نقاط دور بدن)، میزان بقای نسبی 5 ساله: 8٪
 • مرحله: همه مراحل ترکیبی، میزان بقای نسبی 5 ساله: 26٪
 • نرخ بقای نسبی 5 ساله برای سرطان ریه سلول کوچک
 • مرحله: موضعی (در داخل ریه)، میزان بقای نسبی 5 ساله: 29٪
 • مرحله: منطقه ای (گسترش به غدد لنفاوی، بافت ها یا اندام های مجاور)، میزان بقای نسبی 5 ساله: 18٪
 • مرحله: دور (گسترش به نقاط دور بدن)، میزان بقای نسبی 5 ساله: 3٪
 • مرحله: همه مراحل ترکیبی، میزان بقای نسبی 5 ساله: 7٪

علل شایع مرگ و میر سرطان ریه

فکر کردن به مرگ بر اثر سرطان ریه می تواند هم برای بیماران و هم برای عزیزانشان آزاردهنده باشد. با این حال، درک بیشتر در مورد نحوه رفتار بیماری در مراحل پیشرفته می تواند حس کنترل و حتی آرامش را ارائه دهد. طبق یک مطالعه، علل شایع مرگ و میر ناشی از سرطان ریه عبارتند از:

 • بار تومور: حدود یک سوم بیماران زمانی از بین می روند که اندازه تومور آنها به طور قابل توجهی رشد می کند و باعث نارسایی اندام می شود. متاستاز همچنین می‌تواند توانایی بیمار را برای عملکرد طبیعی (مانند بلع، تنفس، راه رفتن) به خطر بیاندازد که به مرگ و میر کمک می‌کند.
 • عفونت ها: تقریباً 20 درصد از افراد مبتلا به سرطان ریه در مراحل پیشرفته در اثر عفونت هایی مانند ذات الریه و سپسیس می میرند.
 • خونریزی ریوی: خونریزی در ریه ها مسئول 12 درصد مرگ و میرهای ناشی از سرطان ریه است.
 • آمبولی ریه: لخته شدن خون در ریه یا آمبولی ریه، 10 درصد از بیماران مبتلا به سرطان ریه را می کشد.

موارد موثر در بهبود اعداد سرطان ریه

تشخیص سرطان ریه دشوارتر از سرطان های دیگر است، از آنجایی که شما نه می توانید ریه های خود را ببینید و نه احساس می کنید، راه اصلی تشخیص سرطان ریه زمانی است که علائمی مانند سرفه یا درد ایجاد کند. متأسفانه، علائم معمولاً تنها زمانی رخ می دهند که سرطان برای درمان آنقدر پیشرفته شده باشد. با این حال، مانند سرطان سینه، روده بزرگ یا بسیاری از سرطان‌های رایج دیگر، زمانی که سرطان ریه در مراحل اولیه تشخیص داده می‌شود، می‌توان آن را با جراحی یا پرتودرمانی در 80 درصد یا بیشتر مواقع درمان کرد. تشخیص زودهنگام بهترین روش برای پیشگیری از سرطان ریه است، که می تواند بیماران بیشتری را از مراحل پایانی سرطان به مراحل اولیه تر و قابل درمان تر تغییر دهد.

ثابت شده است که غربالگری سرطان ریه با سی تی اسکن ریه با دوز پایین، سرطان های در مراحل اولیه را تشخیص می دهد و مرگ و میر ناشی از سرطان ریه را تا 20 درصد در افراد 55 تا 75 ساله که 30 پاکت سال سیگار کشیده اند و کمتر از 15 سال آن را ترک کرده اند، کاهش می دهد.غربالگری سی تی از سال 2014 تحت پوشش بیمه خصوصی قرار گرفته است. با این حال، غربالگری هنوز به طور گسترده مورد پذیرش قرار نگرفته است. تشخیص و پذیرش گسترده غربالگری سی تی ممکن است در نهایت سرطان ریه را در مسیر ریشه کنی، دنباله روی سرطان های دیگر با غربالگری موثر، مانند پستان و دهانه رحم، آغاز کند.

البته، تلاش‌های بیشتر بهداشت عمومی برای جلوگیری از استعمال دخانیات و کمک به ترک سیگار، چشمگیرترین تأثیر را بر میزان مرگ و میر ناشی از سرطان ریه خواهد داشت. غربالگری سرطان ریه به شدت با مشاوره ترک سیگار مرتبط است که ممکن است هر دو تلاش را موثرتر کند. متأسفانه، چنین رفتاری، مرگ و میر ناشی از سرطان ریه را در آینده قابل پیش‌بینی در رتبه اول جهانی نگه می‌دارد ، مگر اینکه از ابزارهای غربالگری، مشاوره و درمانی در دسترس خود استفاده کنیم تا یک قدم جلوتر بمانیم.

مقاومت سرطان ریه به درمان

چگونه سرطان های ریه به درمان مقاوم می شوند؟

اکثر بیماران مبتلا به سرطان ریه با سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC) تشخیص داده می شوند. نزدیک به یک چهارم از این موارد را می توان به یک جهش ژنی خاص به نام KRAS G12C ردیابی کرد که یک شکل جهش یافته از پروتئین KRAS را کد می کند.  KRAS  در یک مسیر سیگنالینگ عمل می کند که به سلول ها می گوید که چه زمانی تقسیم شوند یا نقش های تخصصی را ایفا کنند. این پروتئین بین حالت فعال و غیرفعال در نوسان است، اما وقتی جهش پیدا می‌کند، پروتئین عمدتاً «روشن» باقی می‌ماند و می‌تواند به سلول‌های سرطانی سیگنال دهد که به طور غیرقابل کنترلی به تکثیر خود ادامه دهند.

برای درک اینکه چه چیزی باعث چنین مقاومتی می شود، بررسی تفاوت های ژنتیکی بین تومورهای قبل و بعد از درمان بسیار مهم است. در یافته‌های اخیر در چندین ژن در تومورها کشف کردند که قبل از درمان وجود نداشتند، که نشان می‌دهد ممکن است در پاسخ به درمان ظاهر شده باشند. این تغییرات به سلول های سرطانی اجازه داد تا اثر دارو بر KRAS را دور بزنند و دوباره شروع به تقسیم کنند. با شناسایی این گونه‌های ژنتیکی، دانشمندان ممکن است بتوانند گزینه‌های درمانی جدید مانند درمان ترکیبی یا سایر درمان‌های هدفمند را برای بیماران با جهش‌های اضافی مطالعه کنند.

چرا سلول های ایمنی به ایمونوتراپی پاسخ نمی دهند؟

سیستم ایمنی در هدایت حمله بدن در برابر بیماری و عفونت حیاتی است. این سیستم پیچیده همچنین می‌تواند از طریق نوعی ایمونوتراپی که به نام محاصره نقاط بازرسی ایمنی (ICB) شناخته می‌شود، به سمت اهداف خاصی برای مبارزه با سرطان هدایت شود. نقاط بازرسی ایمنی بخشی از پاسخ ایمنی طبیعی بدن هستند و می توانند از حمله بیش از حد سلول های T و تخریب سلول های سالم جلوگیری کنند. با این حال، در سرطان، همین نقاط بازرسی می تواند توانایی سلول های T را برای حمله موثر به تومورها نیز متوقف کند. از ICB می توان برای تقویت و تحریک سلول های T برای حمله مهار نشده به سلول های سرطانی استفاده کرد. این شکل از درمان ایمنی برای اولین بار در سال 2015 برای درمان سرطان ریه تایید شد. اگرچه این درمان می تواند به بهبود بقا و کنترل رشد تومور کمک کند، اما مقاومت هنوز هم می تواند ایجاد شود.

پیش از این، محققان فکر می کردند که مقاومت در برابر ICB ناشی از تحریک بیش از حد سلول های T یا “فرسودگی” ناشی از هدف قرار دادن سلول های سرطانی است. در عوض، آزمایشگاه اسپرانگر مشکلات مقاومت ICB را به تفاوت‌های فعال‌سازی ژنی بین سلول‌های T پاسخ‌دهنده و غیر پاسخ‌دهنده مرتبط کرد. این در غدد لنفاوی رخ می دهد، زمانی که سلول های T نقش خود را قبل از فعال شدن برای مبارزه با سرطان به عهده می گیرند. با استفاده از یک مدل موش NSCLC، تیم متوجه شد که سلول‌های T غیرواکنش‌کننده سطوح پایین‌تری از گیرنده‌های سیتوکین‌ها را ایجاد می‌کنند که برای عملکرد و فعال‌سازی ایمنی آنها حیاتی است. سپس این تیم مشخص کرد که با تجویز سیتوکین ها، مولکول های سیگنال دهنده سیستم ایمنی، عملکرد این سلول های T غیر پاسخگو می تواند معکوس شود. کار اسپرانگر نشان داد که اختلال عملکرد سلول T یک شرایط از پیش تعیین شده است و اطلاعات جدیدی را برای دانشمندان در حال توسعه استراتژی‌های نوآورانه ارائه می‌کند.

کلام آخر

علائم سرطان ریه را بشناسید تا ارزیابی کنید که آیا شروع به تجربه هر یک از این علائم را داشته اید یا خیر و مطمئن شوید که تمام تلاش خود را برای جلوگیری از عوارض بعدی انجام می دهید. در مرکز درمان سرطان ایران، انکولوژیست های پرتوی ما به بهبود زندگی بیماران با اطلاعات به روز و گزینه های درمانی پیشرفته برای مراقبت از سرطان ریه اختصاص دارند. برای مشاوره با ما تماس بگیرید.

مرکز سرطان ایران

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه
تماس با ما