آیا سرطان کیسه صفرا کشنده است ؟

آیا سرطان کیسه صفرا کشنده است ؟

جراحی کیسه صفرا بعد از عمل فتق شایع ترین جراحی است که به صورت اورژانسی انجام می شود . حال چه بیماری های کیسه صفرا نیاز به جراحی دارد ؟ آیا سرطان کیسه صفرا خطرناک است ؟ در ادامه با ما همراه باشید .

وظایف کیسه صفرا در بدن

کیسه صفرا یک عضو گلابی شکل است که در زیر کبد قرار گرفته است . همه انسان ها جزو در موارد نادر این عضو را در بدن خود دارند . وظیفه این عضو جمع آوری و ذخیره صفرایی است که از کبد ترشح می شود . زیرا همیشه بدن به صفرا نیاز ندارد . برای هضم غذایی که خورده می شود نیاز به صفرا داریم . کیسه صفرا مواد غذایی را جمع می کند و در زمانی که نیاز است این عضو منقبض می شود و مواد زردرنگی به نام صفرا را ترشح می کند تا بتواتند غذا را هضم کند . در واقع اگر این عضو نباشد مشکل جدی برای انسان ایجاد نمیشود . زیرا تولید صفرا توسط کبد می باشد و ذخیره آن به وسیله کیسه صفرا می باشد . بنابراین نگرانی بابت این عضو نیست اما اگر سرطانی شود خطرناک بوده و ممکن است عواقب جدی برای فرد به همراه داشته باشد .

عکس سرطان کیسه صفرا
عکس سرطان کیسه صفرا

شایع ترین بیماری کیسه صفرا

کیسه صفرا جزوی از دستگاه گوارش می باشد که شایع ترین مشکل و بیماری این عضو سنگ کیسه صفرا می باشد . صفرا دارای مقدار زیادی کلسترول می باشد که هر چه میزان مصرف کلسترول بیشتر باشد و فعالیت بدنی کمتر باشد غلظت کلسترول در صفرا بیشتر می شود . درست شبیه آبی که راکد باشد و جریانی نداشته باشد لجن تشکیل می شود صفرا هم در صورت عدم تحرک و فعالیت فرد لجن تشکیل می شود . در صورت تجمع این لجن ها سنگریزه تشکیل می شود . همچنین این سنگریزه ها می توانند به هم چسبیده و سنگ بزرگتری ایجاد کنند . شایع ترین علت تشکیل سنگ صفرا در کشور ما بالا بودن میزان کلسترول می باشد . افرادی که چربی زیاد مصرف می کنند اما در سایر کشورها بیماری های عفونی عامل این بیماری می باشد .
.

سرطان کیسه صفرا اگر در مراحل اولیه باشد با جراحی درمان می شود. اگر در مرحله پیشرفته تر باشد ممکن است از شیمی درمانی ، رادیوتراپی استفاده شود .برای اطلاعات بیشتر به اینستاگرام مراجعه کنید .

آیا سنگ کیسه صفرا منجر به سرطان می شود ؟

جالب است بدانید که علت سرطان کیسه صفرا ، سنگ کیسه صفرا می باشد .

آیا سرطان کیسه صفرا کشنده است ؟

این سرطان جزو بیماری های کشنده است مخصوصا اگر در مراحل پیشرفته تشخیص داده شود می تواند خطرناک باشد .

عوامل ایجاد سرطان کیسه صفرا

 • سنگ کیسه صفرا
 • پولیپ های کیسه صفرا
 • بیماری های مادرزادی مجاری کیسه صفرا
 • برخی عفونت های کیسه صفرا

علائم سرطان کیسه صفرا

علائمی که این نوع سرطان ایجاد می کند اختصاصی نیست و مانند علائم سنگ کیسه صفرا می شود . علائمی مانند :

 • درد فوقانی زیر شکم
 • زردی
 • کاهش وزن

در برخی موارد منجر به انسداد مجاری کیسه صفرا می شود .

تشخیص سرطان کیسه صفرا

 • سونوگرافی
 • معاینه بالینی
 • سی تی اسکن
 • ام آر آی

درمان سرطان کیسه صفرا

سرطان کیسه صفرا اگر در مراحل اولیه باشد با جراحی درمان می شود. اگر در مرحله پیشرفته تر باشد ممکن است از شیمی درمانی ، رادیوتراپی استفاده شود . ممکن است به همراه جراحی از روش های تکمیلی برای درمان استفاده شود . بعد از جراحی نیز نیاز به مراقبت خاصی می باشد و نیاز به بررسی مجدد توسط روش های تصویربرداری می باشد . این کار برای اطلاع از متاستاز سرطان از کیسه صفرا به دیگر نواحی بدن می باشد.

 

 

مرکز سرطان ایران

مطالب مرتبط
[yarpp]

1 thoughts on “آیا سرطان کیسه صفرا کشنده است ؟

 1. فرشاد - 2 می 2023 در 3:25 ب.ظ

  من پر از دردم و هیچ راهی برای تسکینش ندارم.
  کاش هیچگاه بدنیا نیامده بودم

  پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
تماس با ما