بزرگی پروستات و سرطان

بزرگی پروستات و سرطان

بزرگی پروستات یکی از موارد شایعی است که امروزه بیشتر جوانان را درگیر کرده است اما آیا بزرگی پروستات با سرطان رابطه ای دارد یا منجر به سرطان می شود ؟ برای پاسخ به این سوال با ما همراه باشید .

آناتومی پروستات

پروستات غددی است که در هفته های 7 جنینی در دوران بارداری شکل می گیرد . . شکل این غده مخروطی شکل می باشد . این غده تحت تاثیر هورمون مردانه می باشد . مشخصات مردانه مانند صدای کلفت ، رویش ریش در رشد این غده تاثیرگذار می باشد . بخشی از مجرای ادرار از میان غده پروستات می گذرد . به همین دلیل علائم مشکل در پروستات مانند سوزش و تکرر ادرار  مشابه علائم مشکلات ادراری می باشد .

علائم بزرگی خوش خیم پروستات

تاخیر در شروع ادرار در صبح ها یکی از نشانه های بزگی پروستات خوش خیم می باشد . علت آن ایسنت که در شب ، مقداری مایع در مثانه جمع می شود و در صورت بزرگ بودن خوش خیم پروستات باعث انسداد مجرای ادراری شود باید فرد فشار زیادی وارد کند تا ادرار خارج شود به همین دلیل با تاخیر دفع ادرار صورت می گیرد .

عکس بزرگی پروستات و سرطان
عکس بزرگی پروستات و سرطان

بزرگی خوش خیم پروستات نشانه سرطان است ؟

غده پروستات مشابه پرتقال می باشد و دارای پوسته و دانه می باشد . بیشتر تغییراتی که در این غده به وجود می آید در قسمت دانه ای شکل ایجاد می شود . سلول های این قسمت زیاد شده و اندازه آن بزرگ می شود و بر روی مجرای ادراری فشار می آورد . در حالت طبیعی در سن 20-30 سال غده پروستات 20 گرم می باشد . به مرور زمان معمولا از سن 40 سالگی تحت تاثیر هورمون مردانه سلول های پروستات شروع به بزرگ شدن می کنند . در سن 35 سالگی معمولا بزرگی بیش از حد پروستات وجود ندارد مگر در موارد نادری. اگر قسمت خوش خیم یا ادنوم پروستات بزرگ شود جای نگرانی نیست. زیرا این خوش خیمی معمولا از درون پروستات ناشی می شود در صورتی که اکثر بدخیمی ها از بیرون این غده شروع می شود . در هر صورت بزرگی پروستات عاملی بر وجود سرطان نیست .

بزرگی پروستات در صورتی که بدخیم باشد نیاز به بررسی بیشتر و مراجعه به پزشک دارد کلینیک درمان سرطان مراجعه کنند برای کسب اطلاعات بیشتر  به اینستاگرام مراجعه کنید .

تشخیص بزرگی پروستات

بافت های بدن آنزیم هایی را ترشح می کند که منشا پروتئینی دارند و به عنوان مارکر و نشانه های بافت شناخته می شود . در پروستات آنزیمی به نام psa وجود دارد که آنزیم اختصاصی این غده می باشد . بیشتر مردان تصور می کنند این آنزیم مخصوص سرطان است در صورتی که این آنزیم اختصاصی پروستات می باشد .  اما از آنجائیکه این آنزیم در سرطان بیشتر تولید می شود و در خون و سایر بافت های بدن ممکن است افزایش یابد در تشخیص سرطان میزان این آنزیم بررسی می شود . معمولا آزمایش psa برای افراد بالای 45 سال به منظور چکاپ انجام می شود و این به معنی داشتن علائم بیماری سرطان نیست. در افرادی که مبتلا به بزرگی خوش خیم پروستات  هستند میزان psa بالاست . البته این میزان با شرایط دیگر بررسی می شود . هر نوع بالا بودن psa مخصوصا در جوانان نشانه بزرگی پروستات نیست و باید بررسی شود . زیرا برخی بیماری های عفونی ممکن است میزان این آنزیم را افزایش دهد .

درمان بزرگی پروستات

در اعمال جراحی پروستات ، داخل غده خالی می شود و بیرون آن دستکاری نمی شود . زیرا در جراحی که داخل و بیرون پروستات دست برده شود عمل پرعارضه ای می باشد . این کار تنها برای فردی انجام می شود که دارای سرطان باشد .

نتیجه 

هر بزرگی پروستات نشانه سرطان پروستات نیست و ارتباطی با یکدیگر ندارند . بزرگی پروستات در صورتی که بدخیم باشد نیاز به بررسی بیشتر و مراجعه به پزشک دارد اما در صورتی که بزرگی از نوع خوش خیم باشد علامت خاصی اغلب ندارد و نیاز به درمان خاصی ندارد .

 

مرکز سرطان ایران

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه