بهترین دکتر درمان سرطان بیضه

سرطان بیضه همانطور که می دانید در بیضه‌ها ایجاد می‌شود. بیضه‌ها در کیسه‌ای شل از پوست در زیر آلت تناسلی قرار دارند و برای تولید مثل، هورمون‌های جنسی مردانه و اسپرم تولید می‌کنند. خوشبختانه در مقایسه با انواع دیگر سرطان، سرطان بیضه نادر است. سرطان بیضه، حتی زمانی که سرطان به خارج از بیضه گسترش یافته است، به خوبی قابل درمان است. بسته به نوع و میزان پیشرفت سرطان بیضه، ممکن است یکی از چندین روش درمانی یا ترکیبی از آنها برای درمان در نظر گرفته شود. بنابراین انتخاب بهترین دکتر درمان سرطان بیضه بسیار اهمیت دارد که در این مقاله به این موضوع پرداخته ایم.

همان طور که می دانید مکانیسم همه ی سرطان ها مربوط به تقسیم و رشد غیر عادی سلول ها است. سلول های آلوده ی سرطانی با تقسیم های افراطی و غیر عادی خود توده هایی ایجاد می کنند. که باعث اختلال در کارکرد طبیعی اندام ها می شود. گاهی این توده های سلولی خود متشکل از سلول هایی است، که قابلیت انتقال به مناطق دیگر بدن و ایجاد توده ای جدید از سلول های سرطانی را دارند. بنابراین تشخیص زودهنگام سرطان بسیار مهم و در روند درمان تاثیر گذار است.

بهترین متخصص درمان سرطان بیضه
بهترین متخصص درمان سرطان بیضه

علائم سرطان بیضه

شایعترین علامت بیماران بزرگ شدن و سفتی بیضه بدون درد یا لمس توده ای سفت در بیضه می‌باشد. بیضه مبتلا معمولاً به تدریج بزرگ شده و بیمار در بیضه احساس سنگینی می‌کند. در برخی موارد بیماران با درد حاد بیضه یا علائم درد پشت، تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، سرفه، تنگی نفس، درد استخوان یا تورم اندام‌ها مراجعه می‌نمایند. در برخی موارد نیز توده بیضه توسط شریک جنسی بیمار تشخیص داده می‌شود.

درمان سرطان بیضه

گزینه‌های درمان سرطان بیضه به عوامل مختلفی از جمله نوع و مرحله سرطان، سلامت کلی و اولویت‌های بیمار بستگی دارد.

عمل جراحی سرطان بیضه

جراحی‌هایی که برای درمان سرطان بیضه استفاده می‌شوند، عبارتند از:

جراحی برای برداشتن بیضه (اورکیکتومی رادیکال اینگوینال)

این روش تقریباً درمان اصلی برای همه مراحل و انواع سرطان بیضه است. برای برداشتن بیضه، جراح برشی در کشاله ران ایجاد کرده و بیضه را خارج می‌کند. در صورت انتخاب بیمار، پزشک می‌تواند یک بیضه مصنوعی را جایگزین کند. در مراحل اولیه سرطان بیضه، برداشتن بیضه از طریق جراحی ممکن است تنها درمان مورد نیاز باشد.

جراحی برای برداشتن غدد لنفاوی مجاور

برداشتن غدد لنفاوی خلف صفاقی (Retroperitoneal lymph node dissection) از طریق ایجاد یک برش در شکم انجام می‌شود.اگر جراحی تنها روش درمانی برای سرطان بیضه باشد، پزشک ویزیت‌های منظم دوره‌ای را برای بررسی وضعیت سلامت فرد توصیه می‌کند. در این ویزیت‌ها آزمایش خون، سی تی اسکن و سایر تست‌ها برای بررسی علائم عود سرطان درخواست می‌شود.

پرتو درمانی سرطان بیضه

در پرتو درمانی، از پرتوهای پرانرژی مانند اشعه ایکس برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. در طول پرتودرمانی، ما روی یک میز قرار می‌گیریم و یک ماشین بزرگ در اطرافمان حرکت می‌کند و با پرتوهای پرانرژی نقاط دقیق بدن ما را هدف قرار می‌دهد.

پرتو درمانی یک گزینه درمانی است که گاهی اوقات در افرادی که نوع سمینومای سرطان بیضه دارند، استفاده می‌شود. پرتودرمانی ممکن است پس از برداشتن بیضه توسط جراحی توصیه شود.

عوارض ناشی از پرتو درمانی ممکن است حالت تهوع، خستگی و همچنین قرمزی پوست، تحریک در ناحیه شکم و کشاله ران باشد. پرتو درمانی به طور موقت باعث کاهش تعداد اسپرم می‌شود و ممکن است روی باروری در برخی از مردان تأثیر بگذارد. قبل از شروع پرتو درمانی در مورد گزینه‌های حفظ اسپرم می‌توان با پزشک مشورت کرد.

شیمی ‌درمانی سرطان بیضه

در شیمی ‌درمانی از داروهایی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. داروهای شیمی ‌درمانی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی است که احتمالاً از تومور اصلی مهاجرت کرده‌ و در سراسر بدن گسترش یافته‌اند. شیمی درمانی ممکن است تنها گزینه درمانی باشد یا ممکن است قبل یا بعد از جراحی توصیه شود.

عوارض جانبی شیمی ‌درمانی به داروهای مورد استفاده بستگی دارد. عوارض جانبی شایع شامل خستگی، حالت تهوع، ریزش مو و افزایش خطر ابتلا به عفونت است. داروها و درمان‌هایی وجود دارند که برخی از عوارض جانبی شیمی‌درمانی را کاهش می‌دهند. شیمی ‌درمانی در برخی از مردان نیز ممکن است منجر به ناباروری شود که در برخی موارد می‌تواند دائمی باشد. قبل از شروع شیمی‌درمانی در مورد گزینه‌های حفظ اسپرم می‌توانیم با پزشک مشورت کنیم.

بهترین دکتر درمان سرطان بیضه و راه های شناسایی آن

برای انتخاب بهترین دکتر سرطان بیضه بهتر است به بیش از یک پزشک تکیه کنید. پس از ملاقات با متخصصان مختلف، بهترین دکتر سرطان بیضه باید به عنوان پزشک اصلی شما انتخاب شود . پزشکان دیگر، مانند جراحان یا پرتودرمانگرها، می توانند برای انجام درمان استفاده شوند. پاتولوژیست ها و رادیولوژیست ها به ارائه مرحله بندی دقیق کمک می کنند. 

به منظور یافتن بهترین متخصص در درمان سرطان بیضه می توانید به ویژگی های زیر توجه نمایید.

  • دارا بودن دانش تخصصی در حوزه درمان انواع سرطان یکی از اصلی ترین مولفه ها در یافتن بهترین فوق تخصص انکولوژی و هماتولوژی می باشد. گذراندن دوره­ های خاص و داشتن بورد تخصصی در این حوزه نیز می تواند در شناسایی بهترین متخصص تاثیر گذار باشد.
  • اما دانش تخصصی در کنار تبحر عملی کارساز بوده و می تواند سلامتی شما را حفظ نماید لذا بررسی سوابق عملی پزشک نیز در شناسایی بهترین دکتر در درمان سرطان تاثیرگذار است.
  • برای یافتن بهترین متخصصین این حوزه می توانید از جست و جو در شبکه های اجتماعی، موتورهای جستجو و پرسش و جو از اطرافیان و نزدیکان کمک بگیرید.

پس از تهیه لیستی از بهترین متخصصین، بررسی سایت و صفحه اینستاگرام پزشک و همچنین مشاوره حضوری می تواند شما را در تصمیم گیری نهایی یاری رساند.

توجه داشته باشید که لازم است پزشک با صبر و حوصله به صحبت های شما گوش کند، تمامی مراحل درمان را به طور واقع بینانه برای شما شرح داده و از همه مهمتر سلامتی شما را در اولویت قرار داده و بیش از سایر مسائل ازجمله بحث مالی مورد توجه و اهمیت قرار دهد.

کلام آخر

مهمترین مسئله بعد از اتمام دوره های درمان این است که بیماران باید به طور منظم به متخصص انکولوژی مراجعه کنند یعنی در دو سال اول هر ۳ تا ۶ ماه بیمار جهت معاینه به پزشک خود مراجعه می کند و تحت معاینه لازم قرار می‌گیرد، آزمایش های خون تکرار می شود و نیز ممکن است بر حسب صلاح دید انکولوژیست تصویربرداری با سی تی اسکن درخواست شود.

مرکز سرطان ایران

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس با ما