راهنمای انتخاب بهترین دکتر درمان سرطان پروستات

انتخاب بهترین دکتر سرطان پروستات می تواند منجر به میزان بهبودی بیشتر و کیفیت زندگی بهتر شود. در زمینه پروستات، پزشکان با مهارت ‌ها و دانش ‌های گوناگونی فعالیت می کنند.  بدیهی است که برای شما و خانواده تان بسیار مهم است پزشکی را پیدا کنید که در درمان سرطان پروستات با تجربه باشد.

مطالب بروز وعلمی در رابطه با سرطان پروستات در صفحه اینستاگرام مرکز سرطان ایران

نحوه انتخاب بهترین دکتر سرطان پروستات

انتخاب بهترین دکتر سرطان پروستات می تواند منجر به میزان بهبودی بیشتر و کیفیت زندگی بهتر شود. در زمینه پروستات، پزشکان با مهارت ‌ها و دانش ‌های گوناگونی فعالیت می کنند.   

بدیهی است که برای شما و خانواده تان بسیار مهم است پزشکی را پیدا کنید که در درمان سرطان پروستات با تجربه باشد و بتوانید با او صحبت های راحت و صادقانه ای در مورد بیماری خود و بهترین روش مدیریت آن داشته باشید.

برخی از بیماران ممکن است بخواهند نقش بسیار فعالی در تصمیم گیری در مورد مسائل درمان و مدیریت طولانی مدت داشته باشند. سایر بیماران ممکن است تنها با یافتن بهترین دکتر سرطان پروستات و انجام آنچه که آن پزشک به آن ها توصیه می کند، احساس راحتی بیشتری داشته باشند. در هر صورت تا زمانی که احساس می کنید تصمیماتی را می گیرید که برایتان مهم است، مشکلی ندارد و پزشک شما هر چیزی را که می خواهید یا نیاز دارید به شما می گوید.

در این مقاله به این می پردازیم که چگونه می توانید بهترین دکتر سرطان پروستات را پیدا کنید

بهترین دکتر سرطان پروستات

انواع پزشکان برای مراقبت از سرطان پروستات

شش دسته اصلی از پزشکان وجود دارد که ممکن است در طول تشخیص پروستات با آن ها تعامل داشته باشید: پزشکان عمومی، اورولوژیست ها، انکولوژیست های پرتوشناسی، انکولوژیست های پزشکی، رادیولوژیست ها و پاتولوژیست ها.  درک نقشی که هر تخصص ایفا می کند مهم است.

پزشکان عمومی

پزشکان اولیه (PMD) آزمایشات فیزیکی و غربالگری سرطان پروستات را با آزمایش سالانه PSA انجام می دهند. اگر PSA بالا یافت شود، معمولا بیمار خود را به یک متخصص اورولوژی ارجاع می دهند که معمولا بیوپسی را توصیه می کند. برخی از PMD ها پس از تشخیص سرطان پروستات درگیر می شوند و به راهنمایی بیماران در فرآیند انتخاب درمان کمک می کنند.

انکولوژیست های پزشکی

انکولوژیست های پزشکی برای نظارت بر مراقبت های عمومی از بیمار سرطانی آموزش دیده اند. درمان سرطان به تیمی از پزشکان نیاز دارد که با هم کار کنند. انکولوژیست‌های پزشکی با طراحی و اجرای طرح کلی درمان، تیم را پشت سر می‌گذارند.

آسیب شناسان

آسیب شناسان بیماری را با بررسی نمونه های بیوپسی یا جراحی با استفاده از میکروسکوپ تشخیص می دهند. برای سرطان پروستات، پاتولوژیست نمره گلیسون را به نمونه های اصلی اختصاص می دهد.  

انکولوژیست های پرتوشناسی

انکولوژیست های پرتودرمانی برای انجام پرتودرمانی برای همه انواع سرطان آموزش دیده اند. اگر تحت پرتو درمانی هستید، به یکی از این پزشکان نیاز خواهید داشت. 

رادیولوژیست ها

رادیولوژیست ها اسکن های MRI، اشعه ایکس، اسکن PET و سی تی اسکن را تفسیر می کنند. 

اورولوژیست ها

اورولوژیست ها جراحانی هستند که برای مدیریت مشکلات دستگاه تناسلی- ادراری آموزش دیده اند. اورولوژیست ها اولین خط دفاعی در برابر سرطان پروستات برای بیش از 100 سال بوده اند.

انتخاب بهترین دکتر سرطان پروستات

برای گزینش بهترین دکتر سرطان پروستات بهتر است به بیش از یک پزشک تکیه کنید. پس از ملاقات با متخصصان مختلف، بهترین دکتر سرطان پروستات باید به عنوان پزشک اصلی شما انتخاب شود که به عنوان مدافع و تحلیل گر شما عمل کند. پزشکان دیگر، مانند جراحان یا پرتودرمانگرها، می توانند برای انجام درمان استفاده شوند. پاتولوژیست ها و رادیولوژیست ها به ارائه مرحله بندی دقیق کمک می کنند. 
داشتن یک پزشک مشاور و معالج متفاوت به جلوگیری از تضاد منافع کمک می کند. پزشکان به طور طبیعی نسبت به درمانی که در آن آموزش دیده اند، تعصب دارند، به عنوان مثال اورولوژیست ها در زمینه جراحی آموزش دیده اند و بنابراین به طور طبیعی راحت تر از پرتودرمانی جراحی را توصیه می کنند.

بهترین دکتر درمان سرطان پروستات

روش های یافتن بهترین دکتر سرطان پروستات

  • ارجاع: پزشکان مراقبت های اولیه با مهارت های پزشکان در جامعه محلی خود آشنا هستند.و نام بهترین پزشک شهر را از PMD خود بپرسید.
  •  جستجوی آنلاین: اینترنت یک منبع عالی است.. با پزشکان چهار یا پنج ستاره شروع کنید. با این حال، همه رتبه ‌بندی ‌های آنلاین واقعی نیستند. هنگام خواندن رتبه بندی ها احتیاط کنید و به خاطر داشته باشید که حتی یک پزشک پنج ستاره ممکن است برای شما مناسب نباشد.. علاوه بر این، شرکت بیمه سلامت شما معمولا فهرستی از پزشکان درون شبکه خود را به صورت آنلاین منتشر می کند. اگر تصمیم دارید برای مراقبت از خود به خارج از شبکه بروید، بررسی کنید که آیا طرح مراقبت بهداشتی شما پوشش خارج از شبکه ارائه می دهد یا خیر.
  • پرس و جو از دیگران:  از دوستان و خانواده ای که تجربه سرطان پروستات داشته اند بپرسید. از آنجایی که قبلا تشخیص داده شده اند، می توانید از آن ها یاد بگیرید.

گروه های حمایتی: اعضای گروه حمایتی با تصمیمات و انتخاب های مشابهی روبرو بوده اند. آن ها منابع بسیار خوبی برای مشاوره هستند

بهتربین دکتر درمان سرطان پروستات چه ویژگی هایی دارد ؟

  • تجربه: تخصص همراه با تجربه است. هر چه تعداد موارد سرطان پروستات بیشتر باشد، پزشک با انتخاب و توصیه درمان راحت ‌تر خواهد بود.
  • تخصص: اگر در یک مرکز تخصصی تحت درمان قرار می گیرید، احتمال بیشتری برای دریافت مراقبت در سطح جهانی دارید. پزشکی چنان سریع در حال تغییر است که متخصصان عمومی نمی توانند در جریان آخرین پیشرفت ها قرار بگیرند. جستجوی یک متخصص یک راه عالی برای کنترل یک بیماری پیچیده مانند سرطان پروستات است.
  • بیماری خود را بشناسید: بهترین راه برای ارزیابی شایستگی پزشک، نزدیک شدن به مصاحبه اولیه از موضع قدرت است. شما باید دانش کاری در مورد سرطان پروستات ایجاد کنید. شما می توانید با شناسایی مرحله خود، فرآیند یادگیری را ساده کنید.
  • رویکرد تیمی: یک روند در حال توسعه یک رویکرد تیمی برای ارزیابی و درمان بیماران سرطان پروستات است. این بدان معناست که یک بیمار می تواند توسط یک یا چند گروه از پزشکان که ممکن است شامل یک پزشک مراقبت های اولیه، یک اورولوژیست، یک انکولوژیست پرتودرمانی، یک انکولوژیست پزشکی و گاهی اوقات حتی یک روانپزشک باشد، ویزیت شود. احتمال بیشتری وجود دارد که چنین رویکرد تیمی را در کلینیک های تخصصی سرطان پروستات مرتبط با برخی از بیمارستان ها و دانشگاه های بزرگ بیابید.
مرکز سرطان ایران

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه