تست غربالگری سرطان

تست غربالگری سرطان

چطور می توانیم از وجود سرطان در بدن قبل از پیشروی آن مطلع شویم ؟ تقسیم نامتقارن سلول ها در بدن باعث به وجود آمدن سرطان می شود . غربالگری سرطان یکی از راههای جستجوی سرطان در بین افراد جامعه است و به تشخیص زودهنگام این بیماری می تواند کمک کند .

غربالگری چه سرطان هایی وجود دارد ؟

افرادی که در معرض خطر ابتلا به سرطان هایی از جمله سرطان پستان ، ریه ، معده ، روده باریک ، روده بزرگ و پروستات هستند را ممکن است با انجام تست های غربالگری تشخیص داد . بدیهی است که با تشخیص زودهنگام این نوع سرطان می توان درمان موثرتری انجام داد و حتی جان بیمار را نجات داد .

تست غربالگری سرطان
تست غربالگری سرطان

غربالگری سرطان سینه

مهم ترین غربالگری سرطان مربوط به سرطان پستان می باشد . خانم های بالای 40 سال توصیه می شود تا برای انجام ماموگرافی به پزشک متخصص انکولوژی مراجعه کنند . در این تست ها ضایعات مشکوک به سرطان مشاهده می شود . برای ارزیابی بیشتر از سونوگرافی ، MRI استفاده می شود و اگر احتمال ضایعات بدخیم بالا باشد بیوپسی یا نمونه برداری انجام می شود . اگر تشخیص سرطان محرظ باشد درمان شروع شده و از پیشروی سرطان جلوگیری می شود .

غربالگری سرطان دهانه رحم

یکی از تست های غربالگری که در دنیا طرفدار زیادی دارد تست پاپ اسمیر می باشد . در این روش نمونه از دهانه رحم گرفته می شود و به آزمایشگاه برای بررسی و ارزیابی بیشتر ارسال می گردد. به جرات می توان گفت این تست موثرترین آزمایش غربالگری در دانش پزشک می باشد . از سنین 19 تا 21 سالگی هر 3 سال یکبار انجام می شود و تا سنین 65 سالگی ضروری است . با ایت تست هر اتفاقی که در مخاط و گردن رحم می افتد ، پیش بینی کرد و در صورت لزوم جهت درمان اقدام کرد . حتی تست HPV که مربوط به ویروس مولد ضایعات سرطانی گردن رحم است در برخی مراجع هر 5 سال در جریان غربالگری سرطان رحم انجام می شود .

افرادی که در معرض خطر ابتلا به سرطان هایی از جمله سرطان پستان ، ریه ، معده ، روده باریک ، روده بزرگ و پروستات هستند را ممکن است با انجام تست های غربالگری تشخیص داد .برای کسب اطلاعات بیشتر درباره درمان سرطان  روش های پیشگیری و علل آن به اینستاگرام مراجعه کنید .

غربالگری سرطان روده بزرگ

همان طور که می دانید یکی از چهارمین سرطان های شایع جهان این سرطان روده بزرگ است . برخی موارد تست خون در مدفوع برای غربالگری توصیه می شود . در برخی موارد کولونوسکوپی ( لوله ای کوتاه حدود 20 سانتی متر داخل روده می رود و تصویر را به مانیتور منتقل می کند ) توصیه می شود . اما تست غربالگری مهم برای این نوع سرطان کولونوسکوپی فلکسیبل می باشد که تمام طول روده بزرگ توسط متخصص گوارش بررسی می شود . در صورتی که ضایعه ی مشکوکی وجود داشته باشد بیوپسی انجام می شود و پاتولوژی مشخص می کند که آیا این ضایعه بدخیم می باشد که باید به دنبال درمان بود یا خوش خیم است و جای نگرانی نیست. این تست باید در مردان بالای 50 سال هر 3 تا 5 سال تکرار شود .

غربالگری سرطان پروستات

در مورد پروستات اختلاف نظر زیاد می باشد . در 10 سال پیش کارشناسان بر این نظربودن که همه مردان تست PSA را انجام بدهند . اما امروزه نشان داده شده که این تست ها چندان نتیجه بخش نبوده اند. در افرادی که پرخطر هستند ( افراد خانواده درجه یک مبتلا به سرطان پروستات بوده اند ) خصوصا افرادی که بالای سن 60 سالگی هستند ، اگر زمینه ژنتیکی دارند حتما تست PSA را انجام دهند .

برای اطلاع از مراکز غربالگری سرطان در تهران روی ادامه مطلب کلیک کنید .

مطالب مرتبط با این مقاله :

پیشگیری از سرطان 

پیشگیری از سرطان با تغذیه 

تشخیص سرطان 

تشخیص سرطان تنها با یک آزمایش

مرکز سرطان ایران

مطالب مرتبط
[yarpp]

1 thoughts on “تست غربالگری سرطان

  1. اعظم جماعت - 2 آوریل 2023 در 12:19 ق.ظ

    سلام وقت بخیر
    علایم سرطان مغز و راه های تشخیص این بیمارب رو لطف میکنید بگید مممونم

    پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با ما