تشخیص به موقع سرطان

تشخیص به موقع سرطان

به طور طبیعی سلول های بدن در زمانی که بدن نیاز دارد تکثیر پیدا کرده و رشد می کنند . اما به دلیل تغییرات و جهش های ژنتیکی که در ساختار سلول ها ایجاد می شود شروع به رشد بی رویه و تکثیر غیر طبیعی می کنند که به آن سرطان می گویند. این تکثیر غیرقابل کنترل می شود که در نتیجه توده عظیمی از سلول ها را ایجاد می کند . این توده برای بدن مضر بوده و از منابع بدن تغذیه می کند .و به بافت اطراف و دورتر حمله کرده و آن ها را تخریب می کند .

تشخیص به موقع سرطان
تشخیص به موقع سرطان

شایع ترین سرطان ها

شیوع سرطان در کشورهای مختلف یکسان نیست و در کشور ما در مناطق مختلف نیز این شیوع متفاوت است . البته برخی سرطان ها مانند سرطان پوست در تمام دنیا فراگیر است و عوارض به گونه ای نیست که منجر به مرگ و میر زیادی شود .  به طور کلی شایع ترین سرطان ها در کشور ما شامل موارد ذیل است :

  • سرطان دستگاه گوارش مانند سرطان معده ، سرطان روده بزرگ
  • سرطان پستان (عمدتا در خانم ها دیده می شود )

البته روند شیوع سرطان ثابت نیست و با تغییراتی که در سبک زندگی ایجاد می شود متفاوت خواهد بود .

درمان سرطان امروزه برای هر فردی با روشی قابل انجام است . برای اطلاعات بیشتر به اینستاگرام مراجعه کنید .

علت تشخیص دیر سرطان

تشخیص دیرهنگام سرطان می تواند به علل ذیل باشد :

  • بیمار : یعنی فرد دارای علائمی می باشد ولی بی توجه به آنهاست و دیر به پزشک مراجعه می کند .
  • بیماری بدون علامت : برخی از سرطان ها علائم خاصی ندارند و به دشواری می توان فهمید که احتمال بروز سرطان در فرد وجود دارد .
  • درمان غیراستاندارد : در برخی موارد افراد اقدام به خود درمانی یا دیگر درمانی می کنند .
  • پزشک : در برخی موارد پزشک تنها از بیمار شرح حالی می پرسد و چون علائمی نمی بیند از روش های تشخیص دقیق تر برای بررسی بیشتر استفاده نمی کند .

ضرورت تشخیص به موقع سرطان

نکته ای که در خصوص بیماری های سرطان وجود دارد سطح آگاهی مردم است . ترس و نگرانی مردم از شنیدن اسم سرطان ناشی از عدم آگاهی از این بیماری است . باید بدانید که امروزه بسیاری از سرطان ها قابل درمان است و به طور کامل بهبودی حاصل می شود . نکته مهمی که در این خصوص وجود دارد تشخیص به موقع سرطان می باشد . اگر تشخیص به موقع باشد شانس درمان قطعی سرطان بسیار بالا خواهد بود . خوشبختانه در دهه اخیر سطح آگاهی مردم بهتر شده است که این امر باعث شده است افراد زود برای تشخیص و غربالگری سرطان مراجعه کنند .  در گذشته افراد بسیار دیر برای درمان و تشخیص سرطان اقدام می کردند به گونه ای که درمان دیگر فایده ای نداشت و توده به بیشتر اعضای بدن متاستاز می شد و پزشک مجبور به برداشتن عضو سرطانی مانند سینه بود .

مزایای تشخیص به موقع سرطان

  • درمان سریعتر انجام می شود .
  • نتایج درمان بهتر می شود .
  • فرد عوراض کمتری را بعد از درمان متحمل می شود .
  • نیاز به برداشتن و خارج کردن عضو بیمار نیست .
مرکز سرطان ایران

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه