تشخیص سرطان خون

تشخیص سرطان خون

همه سلول ها در بدن روزی به وجود می آیند و روزی از بین می روند . در واقع محل ساخت سلول های خونی در مغز استخوان می باشد . سلول های اجدادی در مغز استخوان گلبول های قرمز را می سازند . عوامل اصلی خون گلبول های قرمز ، گلبول های سفید و پلاکت ها هستند . سلول های سازنده عناصر خونی در مغز استخوان بوده و دائما در حال تقسیم و بلوغ هستند . خروج از کانون رشد و تکثیر بی رویه اجدادی در مغز استخوان منجر به سرطان خون یا لوسمی می شوند.

تشخیص سرطان خون

انواع سرطان خون

سرطان خون یا لوسمی به دو نوع تقسیم می شوند :

  1. سرطان خون حاد

سلول های سرطانی در صورتی که بی رویه تقسیم شوند و بلوغ آنها متوقف می شود تعداد سلول های نارس به قدری زیاد می شود که مغز استخوان را اشغال می کنند . در نتیجه منجر به کاهش گلبول های سفید ، گلبول های قرمز و پلاکت ها می شود .  کم خونی منجر به ضعف و بیحالی می شود . کاهش پلاکت ها منجر به خونریزی بی رویه می شود و کاهش گلبول های سفید منجر به ایجاد ضعف ایمنی، تب و عفونتها خواهد شد .

  1. سرطان خون مزمن

زمانی که رشد سلول های نارس در مغز استخوان زیاد شود از آنجا به دیگر قسمتهای بدن از جمله غدد لنفاوی ، کبد ، طحال منتشر می شوند و باعث بزرگ شدن این اعضا می شوند . حتی ممکن است وارد استخوان و مفاصل بدن شوند و درد شدید در این ناحیه ایجاد کنند و درمان سرطان خون به مراتب مشکل تر شود.

علائم هشدار دهنده سرطان خون

در صورتی که علائمی به شرح ذیل مشاهده کردید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید تا با تست خون بیماری بررسی شود :

  • ضعف و بیحالی
  • خونریزی از بدن (از بینی ، لثه ، دستگاه گوارش  )ممکن است خونمردگی و لکه در ناحیه ای از بدن مشاهده شود .
  • کم خونی و رنگ پریدگی
  • خستگی
  • درد در استخوان (در صورتی که از نوع مزمن باشد )

علت سرطان خون

هنوز علت مشخصی برای سرطان خون شناخته نشده است . ولی عوامل مستعد کننده ای برای این سرطان وجود دارد :

  • عوامل ژنتیکی

اختلال در کروموزوم ها و عملکرد و جا به جایی آن ، اختلال در سیستم ایمنی بدن می تواند از علل ایجاد سرطان خون باشد که به صورت ژنتیکی به فرد منتقل می شود .

  • عوامل محیطی

بارداری در سن بالای 35 سال ،قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی ( قرار گرفتن در نزدیک پمپ بنزین  ) ، تشعشعات ناشی از اشعه ایکس ( تست هاس تصویربرداری ) ، فشار برق قوی ، رژیم غذایی نامناسب می تواند از علل ایجاد سرطان خون باشد .

تشخیص سرطان خون

تشخیص سرطان خون ساده است . در صورتی که علائم اولیه این سرطان در فرد مشاهده شود ، پزشک آزمایش ساده خون تجویز می کند و در صورت مشکوک بودن تست مغز استخوان انجام می شود . این آزمایش توسط نیدلی از استخوان لگن گرفته می شود که با بیحسی یا بیهوشی انجام می شود و هیچ گونه ضرری برای فرد ندارد . برای کودکان از بیهوشی استفاده می شود . در صورتی که تشخیص داده شود که فرد سرطان دارد درمان انجام می شود.

همیشه از مهم ترین عوامل درمانی سرطان، تشخیص به موقع آن است. برای افزایش آگاهی درباره سرطان رحم و هر نوع سرطان دیگر و یا درمان سرطان خون مقالات ما ر بخوانید. برای کسب اطلاعات بیشتر به اینستاگرام مراجعه کنید .

درمان سرطان خون

درمان اولیه سرطان خون شیمی درمانی است . در این روش سلول های نارسی که به صورت انبوه رشد کرده اند از بین می برد . در نتیجه مغز استخوان خالی از سلول می شود و فرد دچار کمبود شدید گلبول های سفید می شود و ایمنی بدن ضعیف می شود. در نتیجه فرد مستعد ابتلا به عفونت می شود . به همین دلیل توصیه می شود بعد از شیمی درمانی فرد بسیار مراقب خود باشد و تغذیه مناسب داشته باشد .  تغذیه مناسب سه برابر میزان مقاومت و ایمنی بدن را افزایش می دهد.

مرکز سرطان ایران

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه