تغذیه سرطان

تغذیه سرطان

تغذیه بیماران سرطانی شامل چه برنامه ی غذایی است ؟ تغذیه سرطان سینه شامل چیست ؟ آیا نیاز به مراجعه به دکترتغذیه برای بیماران سرطانی هست ؟ آیا درمان سرطان سینه باتغذیه امکان پذیر است ؟ تغذیه بیماران سرطان معده شامل چه رژیمی است ؟ تغذیه بیماران سرطان خون چیست ؟ در ادامه برنامه غذایی برای همه بیماران سرطانی ارائه می شود .

تغذیه بیماران سرطانی  

کربوهیدرات ها

کربوهیدرات ها از اصلی ترین منابع تامین انرژی برای بدن شما هستند.آنها همچنین فیبر را نیز تامین میکنند که در سلامت سیستم گوارش بدن شما مهم است.این گروه از مواد غذایی باید یک سوم از برنامه غذایی شما را شامل شود.مواد غذایی که شامل کربوهیدرات های بالایی هستند شامل برنج و نان و پاستا میباشند.برای انتخاب گزینه های سالمتر میتوانید از برنج قهوه ای و غلات کامل استفاده کنید.

تغذیه سرطان
تغذیه سرطان

پروتیین ها

پروتیین ها برای رشد و ترمیم بدن شما ضروری است.غذاهای غنی از پروتیین شامل ماهی تخم مرغ حبوبات و گوشت قرمز میباشد.توجه کنید که تحقیقات متعدد نشان داده که بین مصرف گوشت قرمز و برخی سرطان ها ارتباط وجود دارد پس مصرف گوشت قرمز را به حداقل برسانید.
میتوانید دو وعده در هفته ماهی مصرف کنید.یکی از وعده ها میتواند حاوی ماهی روغنی مثل سالمون باشد.افراد باردار بیش از دوبار در هفته نباید ماهی روغنی مصرف کنند.

جربی ها

چربی ها منابع مهمی از انرژی هستند و ویتامین های مفیدی برای شما فراهم میکنند.چربی های غیر اشباع میتوانند به سلامت قلب شما کمک کنندو کلسترول بدن شما را کاهش دهند.مواد غذایی مثل آووکادو آجیل ها ازجمله منابع چربی های غیراشباع هستند.باید مصرف چربی های اشباع را به حداقل برسانید.این نوع از چربی های مضر در غذاهایی مثل کره گوشت کیک و بسیاری از غذاهای فرآوری شده مثل سوسیس ها و…وجود دارد.زنان نباید بیشتر از 20 گرم در روز و مردان نباید بیشتر از 30 گرم در روز چربی اشباع مصرف کنند.

ویتامین ها و مواد معدنی

میوه ها و سبزیجات منابع خوب ویتامین ها و مواد معدنی هستند.ویتامین ها و مواد معدنی فواید متعددی دارند از جمله اینکه باعث تقویت سیستم ایمنی و استخوان ها و دندان ها و سلامت پوست میشوند.مواد معدنی برای تقویت دندان ها و استخوان های شما مفید هستند.آنها همچنین باعث تبدیل غذایی که میخورید به انرژی میشوند.
روزانه باید حداقل 80 گرم(5 وعده)در روز از این گروه از مواد غذایی باید استفاده کنید.بطور مثال:

1-موز سیب یا تکه ای از خربزه و هندانه و طالبی و…
2-سه قاشق غذا خوری از سبزیجات پخته شده مثل هویج ذرت شیرین نخود فرنگی
3-هفت عدد گوجه گیلاسی

هر وعده میوه و سبزیجات در بالغین شامل 80 گرم است.

تغذیه در حین درمان سرطان به روند بهبودی بیمار کمک می کند . بنابراین از اهمیت ویژه ای برخوردار است . برای کسب اطلاعات بیشتر دربار ه  درمان  سرطان  به اینستاگرام مراجعه کنید .

مقدار مصرف میوه های سایز کوچک در هر وعده به این صورت است:یک وعده شامل دو یا میوه های بیشتری میباشد برای مثال دو عدد آلو دو عدد نارنگی دو عدد کیوی سه عدد زردآلو هفت عدد توت فرنگی جهارده عدد گیلاس

مقدار مصرف میوه های سایز متوسط در هر وعده به این صورت است:هر وعده شامل یک تکه از میوه هایی مثل سیب موز گلابی پرتقال شلیل

مقدار مصرف میوه های سایر بزرگ در هر وعده به این صورت است:یک تکه از پاپایا یک تکه 5 سانتی از ملون و یا آناناس و یا دو تکه از انبه

میوه های خشک شده:هر وعده میوه خشک شده شامل 30 گرم میباشد که این مقدار شامل یک قاشق غذا خوری از مخلوط میوه جات خشک شده و دو عدد انحیر و سه عدد آلو و یا یک مشت پر از چیپس موز میباشد.
اگرچه میوه های خشک شده ممکن است حاوی شکر زیادی باشند و برای دندان های شما مضر باشند ولی با این حال سعی کنید میوه های خشک شده را جایگزین میوه های تازه کنیدمخصوصا به عنوان میان وعده.

مقدار سبزیحات مصرفی در هر وعده

_سبزیجات برگ سبز:دو قطعه کلم بروکلی یا چهار قاشق غذاخوری از کلم پخته اسفناج سبزیجات بهاره و یا لوبیا سبز به عنوان یک وعده به شمار میروند

_سبزیجات پخته:سه قاشق پر از سبزیحات پخته شده مثل هویج گلابی ذرت شیرین و یا هشت قطعه از گل کلم به عنوان یک وعده بشمار میروند

_سالاد سبزیجات:1.5 قطعه کامل از ساقه کرفس یک تکه 5 سانتی از خیار یک عدد گوجه متوسط یا 7 عدد گوجه گیلاسی به عنوان یک وعده به شمار میروند

حبوبات
سه قاشق غذاخوری حبوبات پخته شده لوبیای سفید لوبیاقرمز لوبیا چیتی و نخود به عنوان یک وعده به حساب می آیند

آبمیوه ها و اسموتی ها

آب میوه ها که شیرین نباشد یعنی شیرین کننده به آن اضافه نشده باشد آب سبزیجات و اسموتی ها تنها به عنوان یک وعده از پنج وعده در روز را شامل میشود.برای مثال اگر شما دو لیوان از آب میوه ها و اسموتی ها را در یک روز استفاده کنید همچنان یک وعده محسوب میشود.اسموتی ها شامل هر نوشیدنی از ترکیب میوه ها و سبزیجات و پوره ها و یا خود میوه ها و سبزیجات است.مجموع ترکیبات نوشیدنی از آبمیوه و آب سبزیجات نباید روزانه بیشتر از 150 میلی لیتر باشد که معادل یک لیوان است.

فیبر
فیبر باعث سالم نگه داشتن قلب و بهبود عملکرد سیستم گوارشی میشود.فیبر در مواد غذایی گیاهی مثل میوه ها و سبزیجات و غلات و سیب زمینی بدست می آیدو روزانه باید 30 گرم فیبر استفاده کنید.

mavaranet

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه