درمان سرطان مثانه

درمان سرطان مثانه به علت و میزان پیشروی سلول های سرطانی بستگی دارد . شایع ترین روش درمان این بیماری جراحی است . این بیماری روش غیر تهاجمی و بی خطر بوده که به ماهیچه های مثانه آسیبی وارد نمی کند . در این جراحی بافت های سرطانی که غیر طبیعی می باشد از بدن خارج می شود.

درمان-سرطان-مثانه
درمان-سرطان-مثانه

تیم درمانی سرطان مثانه

اعضای تیم درمانی ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • متخصص اورولوژی – جراح متخصص در درمان شرایطی که بر دستگاه ادراری تأثیر می‌گذارد، که شامل مثانه می‌شود.
 • انکولوژیست بالینی – متخصص شیمی درمانی و رادیوتراپی
 • پاتولوژیست – متخصص بافت بیمار
 • رادیولوژیست – متخصص در تشخیص بیماری با استفاده از تکنیک های تصویربرداری

باید اطلاعات تماس یک متخصص پرستار بالینی به شما داده شود که با تمام اعضای تیم پزشکی شما در تماس خواهد بود. آنها می توانند به سوالات پاسخ دهند و در طول درمان از شما حمایت کنند.

روش های جراحی سرطان مثانه

روش های مختلفی وجود دارد که شامل موارد زیر میباشد:

درمان سرطان مثانه غیر تهاجمی عضلانی

اگر سرطان مثانه غیر تهاجمی عضلانی برای شما تشخیص داده شده است (مراحل CIS، Ta و T1)، برنامه درمانی توصیه شده شما به خطر بازگشت سرطان یا گسترش آن به خارج از پوشش مثانه بستگی دارد.

این ریسک با استفاده از یک سری عوامل محاسبه می شود، از جمله:

 • تعداد تومورهای موجود در مثانه شما
 • آیا قطر تومورها از 3 سانتی متر (1 اینچ) بیشتر است
 • آیا قبلاً سرطان مثانه داشته اید
 • درجه سلول های سرطانی
 • سرطان زودرس مثانه کم خطر

1. خارج کردن تومور به روش TURbT

سرطان مثانه غیرتهاجمی عضلانی کم خطر با برداشتن تومور مثانه از طریق پیشابراه (TURBT) درمان می شود. این روش ممکن است در اولین سیستوسکوپی انجام شود، زمانی که نمونه‌های بافتی برای آزمایش گرفته می‌شود (به تشخیص سرطان مثانه مراجعه کنید).


در این روش پزشک تومور مثانه را از طریق مجرای اداراری خارج می کند . برای انجام این کار وسیله ای لوله ای باریک و بلند که مجهز به چراغ و دوربین به نام سیستوسکوپ است وارد داخل مثانه می شود و تصاویری به مانیتور منتقل می شود. تومورهای سرطانی با استفاده از این روش خارج می شود. این کار معمولا با داروی بیهوشی و با تجهیزات اتاق عمل انجام می شود . بعد از این روش درمان فرد می تواند بلافاصله از بیمارستان مرخص شود. در برخی موارد که بیمار دارای تومور مهاجم تری می باشد بعد از گذشت چند هفته از جراحی مجدد این عمل انجام می شود . بعد از اتمام جراحی پزشک بررسی هایی برای اطمینان از برداشتن کامل تومور انجام می شود . در صورتی که مشکل خاصی نباشد درمان تکمیلی آغاز می شود.

شایع ترین روش درمان این بیماری جراحی است . این بیماری روش غیر تهاجمی و بی خطر بوده که به ماهیچه های مثانه آسیبی وارد نمی کند . در این جراحی بافت های سرطانی که غیر طبیعی می باشد از بدن خارج می شود.. در صورت شناخت عوامل خطرساز این بیماری می توان از بروز آن در آینده پیشگیری کزد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره درمان سرطان  و روش های پیشگیری و علل آن به تلگرام و اینستاگرام مراجعه کنید .

خطر متوسط (متوسط) سرطان زودرس مثانه

به افراد مبتلا به سرطان مثانه غیر تهاجمی عضلانی با خطر متوسط باید یک دوره حداقل 6 دوز شیمی درمانی ارائه شود. این مایع با استفاده از یک کاتتر مستقیماً در مثانه شما قرار می گیرد و قبل از تخلیه، حدود یک ساعت در آنجا نگه داشته می شود.

باید قرار ملاقات های بعدی در 3، 9 و 18 ماه، سپس هر سال یک بار به شما پیشنهاد شود. در این قرار ملاقات ها، مثانه شما با استفاده از سیستوسکوپی بررسی می شود. اگر سرطان شما در عرض 5 سال عود کند، دوباره به یک تیم متخصص اورولوژی ارجاع داده می شوید.

برخی از داروهای شیمی درمانی ممکن است پس از درمان در ادرار شما باقی بماند که می تواند به شدت پوست شما را تحریک کند.

اگر برای ادرار کردن بنشینید و مراقب باشید به خودتان یا صندلی توالت آب نریزید کمک می کند. همیشه پوست اطراف اندام تناسلی خود را بعد از آن با آب و صابون بشویید.

اگر از نظر جنسی فعال هستید، مهم است که از یک روش مانع پیشگیری از بارداری مانند کاندوم استفاده کنید. این به این دلیل است که داروها ممکن است در مایع منی یا واژن شما وجود داشته باشد که می تواند باعث تحریک شود.

همچنین در حین انجام شیمی درمانی سرطان مثانه، نباید سعی کنید باردار شوید یا صاحب فرزند شوید، زیرا این داروها می توانند خطر داشتن فرزندی با نقص مادرزادی را افزایش دهند.

سرطان زودرس مثانه پرخطر

اگر سرطان مثانه غیر تهاجمی عضلانی پرخطر دارید، باید یک عمل TURBT دوم در عرض 6 هفته پس از بررسی اولیه به شما پیشنهاد شود (به تشخیص سرطان مثانه مراجعه کنید). همچنین ممکن است نیاز به سی تی اسکن یا اسکن MRI باشد.

متخصص اورولوژی و پرستار بالینی شما گزینه های درمانی شما را با شما در میان خواهند گذاشت که یکی از موارد زیر خواهد بود:

یک دوره درمان باسیلوس کالمته گورین (BCG) – با استفاده از یک نوع واکسن BCG

عمل برداشتن مثانه (سیستکتومی)

واکسن BCG از طریق کاتتر وارد مثانه می شود و قبل از تخلیه به مدت 2 ساعت باقی می ماند. اکثر مردم به ما نیاز دارند

عمل برداشتن مثانه (سیستکتومی)

واکسن BCG از طریق کاتتر وارد مثانه می شود و قبل از تخلیه به مدت 2 ساعت باقی می ماند. اکثر افراد به درمان های هفتگی در یک دوره 6 هفته ای نیاز دارند.

عوارض جانبی رایج BCG عبارتند از:

 • نیاز مکرر به ادرار کردن
 • درد هنگام ادرار کردن
 • خون در ادرار شما (هماچوری)
 • علائمی شبیه آنفولانزا، مانند خستگی، تب و درد
 • عفونت های دستگاه ادراری

اگر درمان BCG جواب نداد، یا عوارض جانبی خیلی قوی بود، به یک تیم متخصص اورولوژی ارجاع داده می شوید.

باید برای 2 سال اول هر 3 ماه یکبار، سپس برای 2 سال بعد هر 6 ماه یکبار و سپس سالی یک بار قرار ملاقات های بعدی به شما پیشنهاد شود. در این قرار ملاقات ها، مثانه شما با استفاده از سیستوسکوپی بررسی می شود.

اگر تصمیم به انجام سیستکتومی دارید، جراح شما باید یک راه جایگزین برای خروج ادرار از بدن شما ایجاد کند (انحراف ادرار). متخصص پرستار بالینی شما می تواند در مورد گزینه های شما برای این روش و نحوه ایجاد انحراف ادرار بحث کند.

پس از انجام سیستکتومی، باید قرار ملاقات های بعدی شامل سی تی اسکن در 6 و 12 ماهگی و آزمایش خون یک بار در سال به شما پیشنهاد شود. مردان برای معاینه مجرای ادرار سالی یک بار به مدت 5 سال نیاز به وقت ملاقات دارند.

درمان سرطان مثانه تهاجمی عضلانی

برنامه درمانی توصیه شده برای سرطان مثانه مهاجم عضلانی به میزان گسترش سرطان بستگی دارد.

متخصص اورولوژی، انکولوژیست و پرستار بالینی شما گزینه های درمانی شما را با شما در میان خواهند گذاشت که یکی از موارد زیر خواهد بود:

عمل برداشتن مثانه (سیستکتومی)

رادیوتراپی با یک حساس کننده پرتو

انکولوژیست شما همچنین باید احتمال انجام شیمی درمانی را قبل از هر یک از این درمان ها (درمان نئوادجوانت) در صورتی که برای شما مناسب است، مطرح کند.

رادیوتراپی توسط دستگاهی انجام می شود که پرتوها را به مثانه می فرستد (رادیوتراپی خارجی). جلسات معمولاً به صورت روزانه به مدت 5 روز در هفته در طول 4 تا 7 هفته انجام می شود. هر جلسه حدود 10 تا 15 دقیقه طول می کشد.

برای سرطان مثانه مهاجم عضلانی، دارویی به نام رادیو حساس کننده نیز باید در کنار پرتودرمانی تجویز شود. این دارو بر سلول های تومور تأثیر می گذارد تا اثر پرتودرمانی را افزایش دهد. تأثیر بسیار کمتری بر بافت طبیعی دارد.

رادیوتراپی علاوه بر از بین بردن سلول های سرطانی، می تواند به سلول های سالم نیز آسیب برساند، به این معنی که می تواند عوارض جانبی زیادی ایجاد کند. این شامل:

 • اسهال
 • سیستیت (التهاب مثانه)
 • سفت شدن واژن (در زنان) که می تواند رابطه جنسی را دردناک کند
 • اختلال نعوظ (در مردان)
 • ریزش موهای ناحیه تناسلی
 • خستگی
 • مشکل در دفع ادرار

اکثر این عوارض جانبی باید چند هفته پس از پایان درمان از بین بروند، اگرچه احتمال کمی وجود دارد که دائمی شوند.

انجام رادیوتراپی برای لگن معمولاً به این معنی است که شما نابارور خواهید بود (نمی توانید بچه دار شوید).

پس از انجام رادیوتراپی برای سرطان مثانه، باید هر 3 ماه یک بار در 2 سال اول، سپس هر 6 ماه یک بار برای 2 سال آینده و هر سال بعد از آن، قرار ملاقات های پیگیری ارائه شود. در این قرار ملاقات ها، مثانه شما با استفاده از سیستوسکوپی بررسی می شود.

همچنین ممکن است بعد از 6 ماه، 1 سال و 2 سال سی تی اسکن از قفسه سینه، شکم و لگن به شما پیشنهاد شود. سی تی اسکن از دستگاه ادراری شما ممکن است هر سال به مدت 5 سال ارائه شود.

جراحی و رادیوتراپی

تیم پزشکی شما ممکن است به دلیل شرایط فردی شما درمان خاصی را توصیه کند. برای مثال، فردی که مثانه کوچکی دارد یا علائم ادراری زیادی دارد، برای جراحی مناسب تر است. فردی که دارای یک تومور تک مثانه با عملکرد طبیعی مثانه است، برای درمان هایی که مثانه را حفظ می کند مناسب تر است. با این حال، نظر شما نیز مهم است، بنابراین باید با تیم پزشکی خود در مورد اینکه کدام درمان برای شما بهترین است صحبت کنید. هم جراحی و هم رادیوتراپی مزایا و معایبی دارد.

مزایای عمل جراحی (سیستکتومی رادیکال) عبارتند از:

درمان در یک حرکت انجام می شود

پس از درمان نیازی به سیستوسکوپی منظم نخواهید داشت، اگرچه ممکن است به آزمایش‌های کمتر تهاجمی دیگری نیاز باشد

معایب انجام سیستکتومی رادیکال عبارتند از:

 • بهبودی کامل ممکن است تا 3 ماه طول بکشد
 • خطر عوارض جراحی مانند درد، عفونت و خونریزی
 • خطر عوارض ناشی از بیهوشی عمومی
 • یک راه جایگزین برای دفع ادرار از بدن شما باید ایجاد شود، که ممکن است شامل یک کیسه خارجی باشد
 • خطر بالای اختلال نعوظ در مردان
 • برخی از زنان بعد از جراحی رابطه جنسی را ناراحت می کنند، زیرا ممکن است واژن آنها کوچکتر باشد
 • احتمال کمی برای یک عارضه کشنده، مانند حمله قلبی، سکته مغزی یا DVT (ترومبوز ورید عمقی)

مزایای پرتودرمانی عبارتند از:

 • نیازی به انجام عمل جراحی نیست، که می تواند برای برخی افراد مهم باشد، مانند افرادی که سلامت ضعیفی دارند
 • عملکرد مثانه شما ممکن است تحت تاثیر قرار نگیرد، زیرا مثانه شما برداشته نشده است
 • احتمال کمتری برای ایجاد اختلال نعوظ

معایب

احتمال کمی برای آسیب دائمی مثانه، که می تواند منجر به مشکلات ادرار شود.

برخی از زنان ممکن است واژن تنگی داشته باشند که رابطه جنسی را دشوار و ناراحت کننده می کند.

شیمی درمانی

گاهی اوقات، شیمی درمانی در طول درمان سرطان مثانه مهاجم عضلانی استفاده می شود. به جای اینکه دارو مستقیماً وارد مثانه شود، در رگ بازوی شما قرار می گیرد. این شیمی درمانی داخل وریدی نامیده می شود و می توان از آن استفاده کرد:

 • قبل از رادیوتراپی و جراحی برای کوچک کردن اندازه هر تومور
 • در ترکیب با رادیوتراپی قبل از جراحی (شیمی درمانی)
 • برای کند کردن گسترش سرطان پیشرفته مثانه غیر قابل درمان (شیمی درمانی تسکینی)

شواهد کافی برای گفتن اینکه آیا شیمی درمانی پس از جراحی برای جلوگیری از بازگشت سرطان یک درمان موثر است یا خیر وجود ندارد. معمولاً فقط از این طریق به عنوان بخشی از یک کارآزمایی بالینی استفاده می شود.

شیمی درمانی معمولاً یک بار در هفته به مدت 2 هفته و سپس یک هفته تعطیل است. این چرخه برای چند ماه تکرار خواهد شد.

همانطور که داروی شیمی درمانی به خون شما تزریق می شود، طیف وسیع تری از عوارض جانبی را نسبت به زمانی که شیمی درمانی را مستقیماً در مثانه انجام می دهید، تجربه خواهید کرد. این عوارض جانبی باید پس از پایان درمان متوقف شوند.

شیمی درمانی سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف می کند و شما را در برابر عفونت آسیب پذیرتر می کند. مهم است که هر گونه علائم عفونت بالقوه، مانند درجه حرارت بالا، سرفه مداوم یا قرمزی پوست را به تیم پزشکی خود گزارش دهید. از تماس نزدیک با افرادی که به عفونت معروف هستند خودداری کنید.

سایر عوارض شیمی درمانی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • ریزش مو
 • کمبود اشتها
 • خستگی

درمان سرطان مثانه پیشرفته یا متاستاتیک

درمان سرطان مثانه پیشرفته یا متاستاتیک به میزان گسترش سرطان بستگی دارد. انکولوژیست شما باید گزینه های درمانی خود را با شما در میان بگذارد که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • شیمی درمانی
 • ایمونوتراپی
 • درمان هایی برای تسکین علائم سرطان
درمان سرطان مثانه پیشرفته یا متاستاتیک

شیمی درمانی

اگر یک دوره شیمی درمانی داشته باشید، ترکیبی از داروها برای کمک به کاهش عوارض جانبی درمان به شما داده می شود. اگر شیمی درمانی کمکی نکرد، ممکن است درمان متوقف شود، یا ممکن است دوره دوم ارائه شود.

ایمونوتراپی

داروهای ایمونوتراپی گاهی اوقات برای درمان بزرگسالان مبتلا به سرطان مثانه پیشرفته یا متاستاتیک استفاده می شود. آنها با کمک به سیستم ایمنی بدن در شناسایی و حمله به سلول های سرطانی کار می کنند.

تسکین علائم سرطان

ممکن است برای تسکین علائم سرطان به شما درمانی پیشنهاد شود. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

رادیوتراپی برای درمان ادرار دردناک، خون در ادرار، نیاز مکرر به ادرار کردن یا درد در ناحیه لگن

درمان برای تخلیه کلیه ها، در صورتی که آنها مسدود شده و باعث کمردرد شوند

مراقبت تسکینی یا حمایتی

اگر سرطان شما در مرحله پیشرفته است و قابل درمان نیست، تیم پزشکی شما باید در مورد چگونگی پیشرفت سرطان و درمان های موجود برای کاهش علائم صحبت کنند.

درمان تکمیلی سرطان مثانه

درمان تکمیلی بعد از برداشتن تومورسرطانی از مثانه یا در حین جراحی انجام می شود . زیرا در برخی از بیمارانی که تحت جراحی درمان شده اند امکان عود بیماری وجود دارد. این روش با توجه به میزان عود سرطان مثانه بستگی دارد که شامل روش های ذیل می باشد :
• شیمی درمانی حین جراحی
در افرادی که احتمال عود بیماری کمتر می باشد برای عدم بازشگت تومورهای سرطانی شیمی درمانی داخل مثانه ای در حین جراحی انجام می شود . این روش از طریق سوند انجام می شود . داروهای شیمی درمانی سلولهای سرطانی باقیمانده را به طور کامل از بین می برد تا امکان رشد مجدد آنها وجود نداشته باشد .
• ایمنی درمانی
برای افرادی که احتمال عدم بازگشت بیماری متوسط می باشد از روش ایمنی درمانی با استفاده ب ث ژ استفاده می شود . ممکن است برای برخی از این افراد از روش شیمی درمانی داخل مثانه ای استفاده شود.
• ترکیبی
در افرادی که احتمال عود بیماری بیشتر است ابتدا از روش ایمنی درمانی طی 2-6 هفته انجام می شود سپس درمان کمکی برای تکمیل درمان انجام می شود . در مواردی که تومورهای سرطانی به لایه های عضلانی پیشرفت کرده باشد با استفاده از جراحی کل مثانه خارج می شود .

مطالب مرتبط با این مقاله :

سرطان مثانه چیست؟

مرکز سرطان ایران

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه
تماس با ما