درمان سرطان پوست

درمان سرطان پوست

آیا می دانستید برخی از انواع سرطان پوست منجر به مرگ انسان می شود ؟ سالانه تعدادی از مردم در اثر این سرطان جان خود را از دست می دهند . علت و درمان این بیماری چیست ؟ برای شناخت بیشتر این بیماری با ما در ادامه مطلب همراه باشید .

انواع سرطان پوست

 • سرطان سلول های پایه ای

این نوع سرطان معمولا در بدن پخش نمی شود ولی در همان قسمتی که وجود دارد می توان منجر به تخریب شود .

 • سرطان سلول های سنگفرشی

این نوع سرطان بدخیم می باشد ولی شدت آن کمتر از نوع ملانوم می باشد و امکان پیشرفت به سایر قسمتهای بدن را دارد .

 • سرطان سلول های ملانوم

این نوع سرطان پوست در میان همه انواع بدخیم تر می باشد و می تواند کشنده باشد و باید به صورت اوژانسی جراحی شود زیرا کشنده است .

عکس سرطان پوست
عکس سرطان پوست

آیا سرطان پوست کشنده است؟

این سرطان می تواند پیشرفت کند و به سایر قسمتهای بدن از جمله کبد ، ریه ، مغز متاستاز کند و در نهایت منجر به مرگ فرد شود . هر ساله تعدادی از بیماران سرطان پوست از نوع ملانوم جان خود را از دست می دهند .

سرطان پوست چه قسمتهایی از بدن را درگیر می کند ؟

سرطان پوست معمولا در صورت ، بازوها ، سینه ، دستها و قسمتهایی از بدن که بیشتر در معرض اشعه فرابنفش ناشی از نور آفتاب قرار دارند مشاهده می شود . البته این سرطان می تواند در پوست سر ، گوش ها ، لب ها ، گردن ، زیر ناخن ها ، کف پا ، اندام های تناسلی و سایر قسمتهایی از بدن که حتی در معرض نور خورشید قرار ندارند را نیز می تواند درگیر کند و جنبه ژنتیکی و نژادی هم در ایجاد آن دخیل است . شایع ترین قسمت درگیری این نوع سرطان در صورت می باشد . سرطان سلول سنگ فرشی و سلول پایه ای معمولا صورت را درگیر می کند ولی نوع ملانوم ها در پا ایجاد می شود .

علائم سرطان پوست

این سرطان معمولا به شکل لکه های پوستی ، کک و مک و خال ها سیاه و مشکوک نمایان می شود . ولی علائم سرطان بسته به نوع آن متفاوت است . این سرطان با ضایعات پیش سرطانی ابتدا بروز پیدا می کند . ضایعات پیش سرطانی ، ضایعاتی هستند که سرطان نیستند ولی با گذشت زمان ، سرطانی می شوند . تغییر شکل یا رنگ خال بعد از مدتها یکی از علائم سرطان ملونوم می باشد . در برخی موارد همراه با خونریزی می باشد که در صورت مشاهده این علائم حتما باید مراجعه شود .

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و دستگاههای مجهز درمان سرطان به راحتی انجام می شود و دیگر بیماری کشنده ای نیست . اینستاگرام مراجعه کنید .

علت سرطان پوست

 • تماس زیاد با نور آفتاب بخصوص در دوران کودکی
 • ژنتیک : افرادی که سابقه این سرطان را دارند در معرض این بیماری قرار دارند .
 • نژاد
 • مصرف داروهایی که باعث تخریب سیستم ایمنی بدن می شود ( بیشتر بیمارانی که عمل پیوند انجام داده اند استفاده می کنندیا بیماری های خود ایمنی دارند)
 • برنزه کردن پوست با سولاریوم
 • بیماری ایدز

چه افرادی در معرض سرطان پوست قرار دارند ؟

 • کسانی بیشتر در معرض خطر سرطان قرار دارند که در کودکی یا بزرگسالی در معرض نور آفتاب باشند .
 • افرادی که دارای پوستهایی نازکی هستند که در مقابل نور خورشید به راحتی می سوزند .
 • افرادی که در خانواده سابقه ملانوم وجود دارد .
 • افرادی که دارای جوش های بزرگ هستند .
 • سفید پوستان بیشتر از افرادی که دارای پوست های تیره هستند به این بیماری دچار می شوند .

تشخیص سرطان پوست

افرادی که علائم این نوع سرطان را دارند باید به موقع به پزشک متخصص مراجعه کنند ولی در افرادی که علائم مشهود نیست در صورتی که سابقه خانوادگی این بیماری را دارند یا از داروهایی که ذکر شد استفاده می کنند باید برای چکاپ به مراکز درمان سرطان مراجعه کنند . در ابتدا پزشک از علائم بیماری سوالاتی از بیمار می پرسد و معاینه صورت می گیرد . در صورت مشکوک بودن پزشک نمونه برداری را تجویز می کند .

درمان سرطان پوست

بعد از اینکه تشخیص به نوع سرطان داده شد در صورتی که از نوع ملانوم باشد اگر به موقع بیمار مراجعه کرده باشد می توان درمان کرد اما در صورتی که دیر اقدام کرده باشد درمان به سختی صورت می گیرد .  درمان با توجه به نوع سرطان پوست متفاوت است . باید توجه داشت که درمان معمولا جراحی است و در موارد خاص از سرما درمانی و کرایوتراپی استفاده می شود .

نتیجه

در صورتی که علائم مشکوکی در پوست خود مشاهده کردید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید زیرا برخلاف باور مردم سرطان پوست جدی است و باید اقدامات لازم انجام شود در غیر اینصورت جان فرد را تهدید می کند .

مرکز سرطان ایران

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه