روش های پیشگیری از سرطان حنجره

دلیل ابتلا به بسیاری از انواع سرطان تا کنون مشخص نشده است، اما عواملی وجود دارد که خطر ابتلا به بیماری سرطان را افزایش می دهد، بدیهی است که با رعایت برخی موارد می توان از خطر ابتلا به بیماری سرطان به میزان قابل توجهی کاست که در اینجا به ذکر برخی از روش های می پردازیم.

روش های پیشگیری از سرطان حنجره

دخانیات تاثیر بسیار زیادی در ابتلا به بیماری سرطان حنجره دارد، هنگامی که انسان دود سیگار که حاوی بسیاری از مواد سرطان زا است را استنشاق می نماید، فورا در بافت حنجره و تارهای صوتی تغییراتی حاصل می شود که این تغییرات در وهله اول بصورت خودکار ترمیم پذیر هستند. اما با تکرار مصرف دخانیات بدن فرصت ترمیم و بازسازی سلول های آسیب دیده را نخواهد داشت در نتیجه یک توده سرطانی تشکیل خواهد شد. لذا ترک مصرف دخانیات (سیگار و قلیان و… ) از مهمترین عوامل پیشگیری از ابتلا به بیماری سرطان حنجره به شمار می رود.

• مصرف میوه جات و سبزیجات تازه : سعی کنید در برنامه غذایی خود حداقل 5 وعده (هر وعده یک فنجان میوه خرد شده) میوه جات و سبزیجات تازه بگنجانید . مصرف میوه و سبزی تازه در پیشگیری از سرطان بسیار موثر می باشد. همچنین سعی کنید میوه را به جای مصرف میان وعده های آماده و سبک (چیپس و پفک و…) جایگزین نمایید.

• از مصرف بی رویه مشروبات الکلی بپرهیزید : اشخاصی که از نوشیدنی های الکلی استفاده می نمایید باید بدانند که نوشیدنی های الکلی خطر ابتلا به نسبت سرطان حنجره را به میزان فراوانی افزایش می دهد.

• انجام ورزش و فعالیت های بدنی : انجام ورزش و فعالیت های بدنی روزانه حداقل به مدت 30 دقیقه می تواند باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان شود.

• چکاب های مداوم : توصیه می شود که حداقل سالی یک بار به پزشک متخصص جهت انجام آزمایشات و چکاب های مخصوص تشخیص سرطان حنجره مراجعه شود. که این کار باعث تشخیص زود هنگام سرطان حنجره می شود.

تشخیص زود هنگام سرطان می تواند در درمان سرطان به میزان فراوانی موثر باشد.

• کاهش وزن : کاهش وزن و داشتن وزنی ایده آل در پیشگیری از سرطان حنجره و بسیاری از سرطان ها موثر است.

• ریفلاکس شدید معده به دلیل برگشتن اسید می تواند باعث ابتلا به بیماری سرطان حنجره شود، لذا توصیه می شود در صورتی که از ریفلاکس معده رنج می برید حتما جهت درمان به پزشک متخصص مراجعه نمایید .

• از استنشاق گاز خردل بپرهیزید.

• در معرض اشعه های خطرناک قرار نگیرید.

مقالات مرتبط

سرطان چیست

سرطان روده

پیشگیری از سرطان روده کوچک

مرکز سرطان ایران

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
تماس با ما