زندگی بعد از درمان سرطان

زندگی بعد از درمان سرطان

حدود نیمی از بیماران مبتلا به سرطان بعد از درمان های جراحی ، شیمی درمانی ، هورمون درمانی ، رادیوتراپی ، پرتو درمانی سالم خواهند بود و عمر طولانی خواهند داشت . سوال اینجاست بعد از اینکه پروسه درمان خاتمه می یابد باید چه اقداماتی انجام دهند ؟ در ادامه به طور مفصل به آن می پردازیم .

ضرورت پیگیری بعد از درمان سرطان

همان طوری که پزشک متخصص انکولوژی درباره درمان سرطان آموزش و تخصص می بیند دوره پیگیری بعد از درمان را نیز می گذراند . به همین دلیل ضرورت این پیگیری از جانب بیمار بعد از پروسه درمان در بهبود بیمار بسیار مهم است .

زندگی بعد از درمان سرطان
زندگی بعد از درمان سرطان

احتمال عود سرطان بعد از درمان

پزشک از بیماران خود می خواهند که هر 3 تا 6 ماه به صورت سرپایی به کلینیک درمان سرطان مراجعه کنند . مثلا در مورد بیمار سرطان پستان باید هر 3 تا 6 ماه یکبار به پزشک معالج خود مراجعه کند تا راه پیگیری بعد از درمان را درخواست کند . بسیاری از بیماران بسیاری از خوراکی ها را در دراز مدت استفاده می کنند . برای این بیماران معمولا قرص های هورمونی به بیماران تجویز می شود که باید از نظر عوارض پیگیری شود .

همیشه از بیماران خواسته می شود که اقدامات و پیگیری های بعد از درمان در بهبودی کامل بیمار و تقویت جسمی او بسیار مهم می باشد .

در برخی از این مراجعات پزشک تشخیص می دهد که تست مشخصی را بیمار انجام دهد. البته برخی از بیماران خود از پزشک می خواهند که تست های تشخیصی را انجام دهند زیرا نگران عود مجدد سرطان هستند .

همچنین بعد از درمان سرطان ممکن است بیمار دچار مشکلات و عوارضی بشود که تنها با مراجعه به پزشک می توان آن ها را برطرف کرد . در صورتی که دچار اختلال در بینایی ، شنوایی شدید حتما پزشک به بررسی سیستم عصبی می پردازد و در صورت صلاحدید از روش سی تی اسکن از مغز استفاده می کند . در مورد شکایت های بیماران مربوط به ریه ، گوارش مانند بی اشتهایی ، زردی ، تنگی نفس اعضا مرتبط را بررسی کرده و به درمان آن می پردازد .

پزشک از بیماران خود می خواهند که هر 3 تا 6 ماه به صورت سرپایی بعد از درمان سرطان به کلینیک درمان سرطان مراجعه کنند برای کسب اطلاعات بیشتر  به اینستاگرام مراجعه کنید .

زمان مراجعه به پزشک بعد از درمان سرطان

به طور میانگین به بیماران توصیه می شود که به مدت 5 سال بعد از درمان سرطان به پزشک معالج خود برای پیگیری مراجعه کنند . در 3 سال اول بعد از درمان باید هر 3 تا 6 ماه مراجعه کنند و بعد از این زمان از بیمار خواسته می شود هر سال یکبار برای پیگیری به پزشک مراجعه کند . مثلا برای بیمارانی که سرطان سینه داشته اند و درمان شده اند برای پیگیری از او خواسته می شود هر سال ماموگرافی انجام دهد .

پیشگیری از سرطان

تمام مطالبی که در رسانه های خبری یا اینترنت درباره روش های پیشگیری از سرطان مطالعه می کنید به شرطی که به تایید انجمن سرطان شناسی امریکا باشد ،صحت دارد و قابل استناد است . زیرا این انجمن هر ساله اصول پزشکی را به روزرسانی ، بررسی و مطالعه می کند .

مرکز سرطان ایران

مطالب مرتبط
[yarpp]

2 thoughts on “زندگی بعد از درمان سرطان

 1. Masi.d - 29 نوامبر 2022 در 9:19 ق.ظ

  سلام وعرض ادب خدمت شما
  مادر بنده دارای سرطان استخوان هستند ایشان درشرایط روحی بسیار نامناسب و قادر به راه رفتن به تنهایی نیستن و درهمین اواخرحتی حاضربه بلند شدن از رختخواب برای دفع مزاج هم نیستن ودردشدید در پا وکمر دارند وعلت ناتوانی در بلند شدن از رختخواب را همین میدانند درحالیکه دکتر ایشان تاکید به راه رفتن دارن میخواستم بدونم باید بااصرار و اجبار به ایشان به راه رفتن تشویق شوندیا شرایط اینچنینی بیمار از اراده او خارج است ودلیل روحی ندارد؟؟ لطفا و خواهشا پاسخ بدید

  پاسخ
  • مرکز سرطان ایران - 3 دسامبر 2022 در 10:03 ق.ظ

   سلام ناتوانی به دلیل داروها و از بین رفتن حس های بدن می باشد.
   شرایطی برای راه رفتن ایشان پدید آورید از وسایل کمک کننده نیز می تواند استفاده کنید

   پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
تماس با ما