سرطان استخوان چیست ؟ انواع، علائم و تشخیص

سرطان استخوان یک تومور بدخیم (سرطانی) استخوان است که بافت طبیعی استخوان را از بین می‌برد. همه تومورهای استخوانی بدخیم نیستند. در واقع، تومورهای خوش خیم (غیر سرطانی) استخوان شایع تر از تومورهای بدخیم هستند. تومورهای بدخیم و خوش خیم استخوان ممکن است رشد کنند و بافت استخوان سالم را فشرده کنند، اما تومورهای خوش خیم گسترش نمی یابند، بافت استخوانی را تخریب نمی کنند و به ندرت تهدیدی برای زندگی هستند.

تومورهای بدخیم که از بافت استخوانی شروع می شوند سرطان اولیه استخوان نامیده می شوند. سرطانی که از سایر قسمت‌های بدن مانند سینه، ریه یا پروستات به استخوان‌ها متاستاز می‌دهد (گسترش می‌کند)، سرطان استخوان متاستاتیک نامیده می‌شود و به نام اندام یا بافتی که در آن شروع شده است نامیده می‌شود. سرطان اولیه استخوان بسیار کمتر از سرطانی است که به استخوان گسترش می یابد.

سرطان استخوان چست

انواع سرطان استخوان

بیشتر مواقع وقتی به فرد مبتلا به سرطان گفته می شود که در استخوان هایش سرطان دارد، دکتر در مورد سرطانی صحبت می کند که از جای دیگری به استخوان ها سرایت کرده است. به این سرطان متاستاتیک می گویند. این بیماری در انواع مختلف سرطان پیشرفته مانند سرطان سینه، سرطان پروستات و سرطان ریه دیده می شود. وقتی این سرطان‌های استخوان زیر میکروسکوپ بررسی می‌شوند، شبیه بافتی هستند که از آن به وجود آمده‌اند. به عنوان مثال، اگر فردی سرطان ریه داشته باشد که به استخوان گسترش یافته است، سلول های سرطان در استخوان همچنان مانند سلول های سرطانی ریه به نظر می رسند و عمل می کنند. آنها شبیه سلول های سرطانی استخوان نیستند، حتی اگر در استخوان باشند. از آنجایی که این سلول‌های سرطانی هنوز مانند سلول‌های سرطانی ریه عمل می‌کنند، هنوز باید با داروهایی که برای سرطان ریه استفاده می‌شوند درمان شوند.

انواع دیگر سرطان ها که گاهی اوقات “سرطان استخوان” نامیده می شوند در سلول های خون ساز مغز استخوان شروع می شوند – نه در خود استخوان. شایع ترین سرطانی که از مغز استخوان شروع می شود و باعث ایجاد تومورهای استخوانی می شود، مولتیپل میلوم نام دارد. سرطان دیگری که از مغز استخوان شروع می شود لوسمی است، اما به طور کلی به جای سرطان استخوان، سرطان خون در نظر گرفته می شود. گاهی اوقات لنفوم ها، که اغلب در غدد لنفاوی شروع می شوند، می توانند از مغز استخوان شروع شوند. مولتیپل میلوما، لنفوم و لوسمی در این سند مورد بحث قرار نگرفته است. برای اطلاعات بیشتر در مورد این سرطان ها، به سند جداگانه برای هر کدام مراجعه کنید.

تومور اولیه استخوان از خود استخوان شروع می شود. سرطان های واقعی (یا اولیه) استخوان سارکوم نامیده می شوند. سارکوم ها سرطان هایی هستند که در استخوان، ماهیچه، بافت فیبری، عروق خونی، بافت چربی و همچنین برخی بافت های دیگر شروع می شوند. آنها می توانند در هر نقطه از بدن رشد کنند. انواع مختلفی از تومورهای استخوانی وجود دارد. نام آنها بر اساس ناحیه ای از استخوان یا بافت اطراف که تحت تأثیر قرار گرفته و نوع سلول های تشکیل دهنده تومور است. برخی از تومورهای اولیه استخوان خوش خیم (غیر سرطانی) و برخی دیگر بدخیم (سرطانی) هستند. بیشتر سرطان های استخوان سارکوم هستند.

استئوسارکوم

استئوسارکوم یا سارکوم استخوانی که تومور های بدخیم استخوان هستند، عموماً کودکان و نوجوانان را تحت تأثیر قرار می دهد، اما می تواند در بزرگسالان نیز رخ دهد. تمایل به ایجاد در نوک استخوان های بلند در بازوها و پاها دارد. استئوسارکوم همچنین ممکن است در باسن، شانه ها یا سایر نقاط شروع شود. این بر بافت سختی که لایه بیرونی استخوان های شما را فراهم می کند، تأثیر می گذارد. استئوسارکوم شایع ترین نوع سرطان اولیه استخوان است که از هر 3 مورد سرطان استخوان 2 مورد را ایجاد می کند. اغلب در افراد جوان بین 10 تا 30 سال رخ می دهد، اما حدود 10 درصد موارد استئوسارکوم در افراد 60 تا 70 ساله ایجاد می شود. در افراد میانسال نادر است و در مردان شایع تر از زنان است.

بیشتر استئوسارکوم ها در کودکان و بزرگسالان جوان بین سنین 10 تا 30 سال رخ می دهد. نوجوانان شایع ترین گروه سنی درگیر هستند، اما استئوسارکوم می تواند در افراد در هر سنی رخ دهد. حدود 10 درصد از کل استئوسارکوم ها در افراد بالای 60 سال رخ می دهد. استئوسارکوم حدود 2 درصد از سرطان های دوران کودکی را تشکیل می دهد، اما درصد بسیار کمتری از سرطان های بزرگسالان را تشکیل می دهد.

انواع استئوسارکوم

چندین زیرگروه از استئوسارکوم را می توان با نحوه نگاه آنها در اشعه ایکس و زیر میکروسکوپ شناسایی کرد. برخی از این زیرگروه ها پیش آگهی (چشم انداز) بهتری نسبت به بقیه دارند.

استئوسارکوم‌ها را می‌توان بر اساس نحوه نگاه زیر میکروسکوپ به دو دسته درجه بالا، متوسط یا درجه پایین طبقه‌بندی کرد. درجه تومور به پزشکان می گوید که چقدر احتمال دارد سرطان رشد کند و به سایر قسمت های بدن گسترش یابد.

استئوسارکوم با درجه بالا: اینها سریعترین انواع استئوسارکوم در حال رشد هستند. وقتی زیر میکروسکوپ دیده می شوند، شبیه استخوان طبیعی نیستند و سلول های زیادی در حال تقسیم شدن به سلول های جدید هستند. اکثر استئوسارکوم هایی که در کودکان و نوجوانان رخ می دهد درجه بالایی دارند. انواع بسیاری از استئوسارکوم های با درجه بالا وجود دارد (اگرچه 3 مورد اول شایع ترین هستند).

 • استئوبلاستیک
 • کندروبلاستیک
 • فیبروبلاستیک
 • مختلط
 • سلول کوچک
 • تلانژکتاتیک

سایر استئوسارکوم های درجه بالا عبارتند از:

 • Pagetoid: توموری که در فرد مبتلا به بیماری استخوانی پاژه ایجاد می شود
 • خارج اسکلتی: توموری که در قسمتی از بدن غیر از استخوان شروع می شود
 • پس از پرتو: توموری که در استخوانی شروع می شود که زمانی پرتودرمانی شده بود
 • استئوسارکوم های درجه متوسط: این تومورهای غیر معمول بین استئوسارکوم های درجه بالا و درجه پایین قرار می گیرند. (معمولاً به گونه‌ای درمان می‌شوند که انگار استئوسارکوم‌های درجه پایین هستند.)
 • پریوستئال (جنس قشر متوسط)
 • استئوسارکوم های با درجه پایین: این استئوسارکوم ها کندترین رشد را دارند. تومورها بیشتر شبیه استخوان طبیعی به نظر می رسند و در زیر میکروسکوپ سلول های تقسیم شونده کمی دارند.
 • پاروستئال (جنس کورتیکال درجه پایین)
 • داخل مدولری یا داخل استخوانی با تمایز خوب (سنترال درجه پایین)
 • درجه تومور در تعیین مرحله آن و نوع درمان مورد استفاده نقش دارد.

میزان بقای استئوسارکوم

نرخ بقای 5 ساله به درصد بیمارانی اطلاق می شود که حداقل 5 سال پس از تشخیص سرطان زندگی می کنند. البته، بسیاری از مردم بسیار بیشتر از 5 سال زندگی می کنند (و بسیاری از آنها درمان می شوند). میزان بقا اغلب بر اساس پیامدهای قبلی تعداد زیادی از افراد مبتلا به این بیماری است، اما آنها نمی توانند پیش بینی کنند که در مورد فرد خاصی چه اتفاقی خواهد افتاد. بسیاری از عوامل دیگر می‌توانند بر دیدگاه فرد تأثیر بگذارند، مانند نوع فرعی و محل استئوسارکوم و اینکه سرطان چگونه به درمان پاسخ می‌دهد. پزشک (کودک) شما می تواند به شما بگوید که آیا اعداد زیر ممکن است اعمال شوند، زیرا او با جنبه های وضعیت شما (کودک) آشنا است.

تومورهای موضعی

با درمان فعلی، میزان بقای 5 ساله برای افراد مبتلا به استئوسارکوم موضعی در محدوده 60 تا 80 درصد است. اگر این سرطان ها قابل برداشتن باشند، احتمال بیشتری دارد که درمان شوند. یعنی اگر بتوان تمام تومور قابل مشاهده را با جراحی برداشت (برداشت). برای استئوسارکوم های با درجه بالا که می توانند به طور کامل برداشته شوند، شیمی درمانی هنوز بخش اساسی درمان است. بدون آن، سرطان همچنان به احتمال زیاد عود می کند.

سارکوم یوئینگ

سارکوم یوینگ دومین نوع شایع سرطان اولیه استخوان است. این بیماری یا در بافت های نرم اطراف استخوان ها یا مستقیماً در استخوان ها شروع می شود و اغلب بر کودکان و بزرگسالان جوان تأثیر می گذارد.

کندروسارکوم

کندروسارکوم معمولاً در استخوان‌های لگن، ناحیه ران و شانه‌های افراد مسن شروع می‌شود.

در بافت زیر غضروفی، که بافت همبند سفت بین استخوان های شما است، تشکیل می شود. این تومورها عموماً دارای رشد آهسته هستند. این کمترین سرطان اولیه است که استخوان ها را درگیر می کند.

مولتیپل میلوما

مولتیپل میلوما (MM) شایع ترین نوع سرطان است که استخوان ها را درگیر می کند. با این حال، سرطان اولیه استخوان در نظر گرفته نمی شود زیرا از سلول های پلاسما شروع می شود. زمانی اتفاق می افتد که سلول های سرطانی در مغز استخوان رشد می کنند و باعث ایجاد تومور در استخوان های مختلف می شوند.

 • در بزرگسالان، بیش از 40 درصد از سرطان های اولیه استخوان را کندروسارکوم تشکیل می دهند. پس از آن استئوسارکوم (28٪)، کوردوما (10٪)، تومورهای یوینگ (8٪)، و هیستوسیتوم / فیبروسارکوم فیبر بدخیم (4٪) قرار می گیرند. بقیه موارد چند نوع نادر سرطان استخوان هستند.
 • در کودکان و نوجوانان (آنهایی که کمتر از 20 سال دارند)، استئوسارکوم (56٪) و تومورهای یوینگ (34٪) بسیار شایع تر از کندروسارکوم (6٪) هستند.
 • کندروسارکوم اغلب در بزرگسالان با میانگین سنی 51 سال ایجاد می شود. کمتر از 5٪ موارد در بیماران کمتر از 20 سال رخ می دهد.
 • کوردوما نیز در بزرگسالان شایع تر است. کمتر از 5 درصد موارد در بیماران کمتر از 20 سال رخ می دهد.
 • هر دو استئوسارکوم و تومور یوینگ اغلب در کودکان و نوجوانان رخ می دهند.

علائم سرطان استخوان چیست؟

علائم سرطان استخوان

علائم سرطان استخوان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد و تورم در استخوان های آسیب دیده
 • یک توده سخت قابل لمس در استخوان های بلند اندام، لگن یا قفسه سینه
 • احساس خستگی یا خستگی
 • دردی در استخوان‌هایتان که شب‌ها شما را از خواب بیدار می‌کند
 • درد استخوانی که می تواند پس از ضربه های جزئی شروع شود
 • کاهش دامنه حرکتی

علائم کمتر رایج می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • استخوان ها به راحتی شکسته می شوند
 • کاهش وزن
 • تب

در حالی که درد شایع ترین علامت سرطان استخوان است، همه انواع سرطان استخوان باعث درد نمی شوند. اگر هر یک از علائم بالا را تجربه کردید، بهتر است با یک پزشک قرار ملاقات بگذارید تا مشخص شود که آیا علائم شما ناشی از سرطان استخوان است یا خیر.

چه چیزی باعث سرطان استخوان می شود؟

علل سرطان استخوان

دقیقاً علت سرطان استخوان مشخص نیست، اما عوامل خاصی وجود دارند که ممکن است در ایجاد تومورهای غیر معمول در استخوان نقش داشته باشند یا احتمال آن را افزایش دهند. این شامل:

رشد سلولی غیر معمول

سلول های سالم به طور مداوم تقسیم می شوند و جایگزین سلول های قدیمی می شوند. پس از اتمام این فرآیند، آنها می میرند. با این حال، سلول های غیر معمول به زندگی خود ادامه می دهند. آنها شروع به تشکیل توده های بافتی می کنند که به تومور تبدیل می شود.

پرتو درمانی

پرتودرمانی که سلول های سرطانی خطرناک را از بین می برد، می تواند برای درمان سرطان استخوان استفاده شود. با این حال، استئوسارکوم ممکن است در برخی از افرادی که تحت درمان قرار می گیرند، ایجاد شود. استفاده از دوزهای بالای تابش ممکن است به توسعه آن کمک کند.

جهش های کروموزومی

به طور خاص برای استئوسارکوم، 70 درصد موارد مورد اعتماد برخی از ویژگی های غیر معمول را در کروموزوم ها نشان دادند. جهش‌های ژنتیکی که خطر ابتلا به سرطان استخوان را افزایش می‌دهند ممکن است ارثی باشند، اگرچه این نادر است. جهش همچنین می تواند در نتیجه تابش رخ دهد یا به نظر می رسد که علت خاصی ندارد.

چه کسانی در معرض خطر سرطان استخوان هستند؟

موارد زیر ممکن است عوامل خطر سرطان استخوان باشند:

 • داشتن سابقه خانوادگی سرطان، به ویژه سرطان استخوان
 • در گذشته تحت پرتو درمانی یا درمانی قرار گرفته اند
 • ابتلا به بیماری پاژه، که وضعیتی است که باعث شکسته شدن استخوان‌ها و سپس رشد غیرعادی می‌شود
 • در حال حاضر یا قبلاً تومورهای متعددی در غضروف خود داشته اید، که بافت همبند در استخوان های شماست
 • داشتن سندرم Li-Fraumeni، سندرم بلوم، یا سندرم روتموند تامسون، که ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

تشخیص و مرحله بندی سرطان استخوان

پزشکان سرطان اولیه استخوان را در مراحل طبقه بندی می کنند. این مراحل مختلف توضیح می‌دهند که سرطان کجاست، چه کاری انجام می‌دهد و چقدر روی سایر قسمت‌های بدن شما تأثیر گذاشته است:

مرحله 1 سرطان استخوان از استخوان پخش نشده است.

مرحله 2 سرطان استخوان گسترش نیافته است اما ممکن است تهاجمی شود و آن را تهدیدی برای بافت های دیگر کند.

مرحله 3 سرطان استخوان به یک یا چند ناحیه از استخوان گسترش یافته و تهاجمی است.

مرحله 4 سرطان استخوان به بافت های اطراف استخوان و سایر اندام ها مانند ریه ها یا مغز گسترش یافته است.

پزشک شما ممکن است از روش های زیر برای تعیین مرحله سرطان در استخوان ها استفاده کند:

 • بیوپسی، که نمونه کوچکی از بافت را برای تشخیص سرطان تجزیه و تحلیل می کند
 • اسکن استخوان، که وضعیت استخوان ها را بررسی می کند
 • یک آزمایش خون برای ایجاد یک پایه برای استفاده در طول درمان
 • تست های تصویربرداری که شامل اشعه ایکس، و همچنین اسکن PET، MRI، و سی تی اسکن، برای دریافت نماهای عمیق از ساختار استخوان است.

درجه بندی

پس از بیوپسی، متخصصان پزشکی ممکن است تومورها را بر اساس ظاهر آنها در زیر میکروسکوپ درجه بندی کنند. درجه، بر اساس شباهت آنها به سلول های معمولی، اندازه گیری احتمال رشد و گسترش آنها است. معمولاً هرچه غیر معمول تر ظاهر شوند، سریعتر رشد و گسترش می یابند. سرطان استخوان ممکن است به عنوان درجه پایین یا درجه بالا تعیین شود.

درجه بالاتر می تواند به این معنی باشد که سلول ها غیر معمول تر به نظر می رسند و ممکن است سریعتر پخش شوند، در حالی که درجه پایین می تواند به این معنی باشد که سلول ها شبیه به سلول های معمولی هستند و ممکن است آهسته تر پخش شوند. تعیین درجه می تواند به پزشکان در تصمیم گیری در مورد بهترین درمان کمک کند.

مرکز سرطان ایران

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه
تماس با ما