سرطان تخمدان

سرطان تخمدان

تومورهای بدخیم تخمدان ممکن است در زنان واقع در هر گروه سنی بروز کند . در مجموع 4% کل سرطان ها و 23% سرطان های دستگاه تناسلی زنان را سرطان تخمدان تشکیل می دهد . شایع ترین تومورهای تخمدانی در گروه سنی کمتر از 20 سال از نوع ژرم سل بوده و در خانم های بالای 50 سال شایع ترین توده های تخمدان از نوع اپی تلیالی است . EBC عامل 5% مرگ ناشی از سرطان و 47% مرگ ناشی از سرطان های دستگاه تناسلی زنان است . شیوع EBC ، 9 تا 17 درصد هزار بوده که بالاترین رقم ، متعلق به کشورهای پیشرفته ( به استثناء ژاپن ) است . در امریکا EBC نسبتا شایع است . احتمال ایجاد کانسر اپی تلیالی غتخمدان در طول زندگی یک خانم آمریکایی ، به نسبت 1 به 70 است . میزان شیوع این نوع سرطان با افزایش سن ، افزایش می یابد و بیشترین تعداد بیماران مبتلا به EOC ، در سنین 60-64 سال مشاهده می شود .

شایع ترین تومورهای تخمدانی در گروه سنی کمتر از 20 سال از نوع ژرم سل بوده و در خانم های بالای 50 سال شایع ترین توده های تخمدان از نوع اپی تلیالی است .برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پیشگیری از سرطان به اینستاگرام مراجعه کنید .

شیوع سرطان تخمدان

بر طبق گزارش مرکز ثبت سالانه سرطان در ایران 2005 IANCR سرطان تخمدان با شیوع 23/2 در صدهزار هشتمین سرطان شایع در خانم های ایرانی بوده است و سن شیوع 40-60 سال است و مشابه سایر نقاط جهان شایعترین نوع سرطان تخمدان در ایران تومورهای اپیتلیالی است .

سرطان تخمدان
سرطان تخمدان

عوامل خطر سرطان تخمدان

اساسا عوامل مساعد کننده ابتلا به سرطان های اپی تلیالی تخمدان یا مربوط به باروری است و یا ژنتیکی است :

 • ریسک ایجاد EOC در خانم هایی که هرگز بچه دار نشده اند دوبرابر است .
 • در افرادری که تعداد فرزند کمتری دارند نیز خطر ابتلا بالاتر از افرادی است که تعداد فرزندان زیادی دارند .
 • حاملگی اول در سن پایین ، یائسگی زودرس و مصرف داروهای پیشگیری از بارداری هورمونی (OCP) ریسک ابتلا را کاهش می دهد.
 • EOC یک بیماری کلونال بوده که در بیش از 90% موارد از یک تک سلول منشا می گیرد . برای تغییر فرم سلول به سلول بدخیم می باید تغییرات ژنتیکی متعددی در سطح اپی تلیوم تخمدان رخ دهد که پارگی و ترمیم مکرر اپی تلیوم سطح تخمدان این روند را آسان می کند .
 • فاکتورهای ارثی عامل 5% سرطا های تخمدان هستند و سندرم هایی که تا به حال شناسایی شده اند عبارتند از : سندرم سرطان تخمدانی – پستانی که مربوط به جهش در ژن های BRCA2 و BRCA1 است .

غربالگری سرطان تخمدان

تاکنون برای پیشگیری و تشخیص زودرس سرطان های تخمدانی هیچ نوع روش غربالگری که ارزش اقتصادی داشته و مقرون به صرفه باشد ، معرفی نشده است . استفاده از اندازه گیری سطح سرمی CA125 ، معاینه لگنی و سونوگرافی لگن هیچ کدام سطح قابل قبول حساسیت و اختصاسی بودن برای غربالگری خانم های با ریسک معمولی را به دست نیاورده اند . با وجود این در بیمارانی که سابقه فامیلی قوی به نفع سرطان تخمدان دارند به خصوص اگر سابقه BRCA2 و BRCA1  ضروری به نظر می رسد و در صورت لزوم ، توصیه می شود تا این دسته از زنان در آزمون غربالگری آینده نگر قرار گیرند از جمله :

 • انجام سونوگرافی واژینال سالانه .
 • اندازه گیری CA125 دوبار در سال.
 • ماموگرافی سالانه بعد از 30 سالگی در زنان با سابقه فامیلی سرطان پستان .
 • تجویز مصرف OCP به خانم های جوان .
 • برداشت دو طرفه تخمدان به صورت پروفیلاکسی در زنانی که تمایل به حفظ باروری خود ندارند .
 • و در مواردری که سابقه یکی از سندرم های فامیلی کولون مثل HNPCC وجود دارد انجام کولونوسکوپی و بیوپسی اندومتر به صورت دوره ای توصیه می شود .
 • در مورد تومورهای غیر اپی تلیالی نیز در حال حاضر هیچ نوع روش غربالگری مورد توافق قرار نگرفته است.

مطالب مرتبط با این مقاله :

درمان سرطان

سرطان رحم

سرطان دهانه رحم

تشخیص سرطان

مرکز سرطان ایران

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه