سرطان و بارداری

سرطان و بارداری

سرطان سینه در زنان بارداری چه علائمی دارد ؟ از چه روش هایی می توان برای درمان سرطان سینه در بارداری استفاده کرد تا آسیبی به مادر و جنین وارد نشود ؟ بارداری بعد از سرطان امکان پذیر است ؟ بارداری با سرطان سینه امکان پذیر است ؟ علائم سرطان سینه در بارداری چیست؟ در ادامه به طور مفصل به این سوالات پاسخ می دهیم .

علائم سرطان سینه در بارداری

متاسفانه خانم های بارداری 1 در 1500 بارداری دچار سرطان پستان می شوند و در شیردهی نیز دارای این مشکل می باشند . تاخیر در تشخیص این سرطان وجود دارد . زیرا خانم ها در این دوران تصور می کنند توده از نوع خوش خیم بوده و آن را جدی نمی گیرند و به پزشک مراجعه نمی کنند و در مراحل پیشرفته تر مراجعه می کنند . اگر به موقع به پزشک مراجعه کنند تشخیص و درمان صورت می گیرد . جراحی ها در زمان بارداری بدون خطر و قابل انجام می باشد و هیچ مشکلی با وجود جراحی و بیهوشی برای مادر و جنین ایجاد نمی شود . زیرا بیهوشی های بدون عارضه برای این جراحی وجود دارد . جالب است بدانید این بیماران می توانند زایمان طبیعی داشته باشند .

سرطان و بارداری
سرطان و بارداری

تشخیص سرطان در بارداری

گام اول در تشخیص سرطان غربالگری است . غربالگری های منظم و مشاهده نتایج آن توسط پزشک متخصص نقش قابل توجهی در تشخیص زود هنگام این بیماری دارد .

در افرادی که مشکوک به سرطان سینه در بارداری هستند ، مشکلی در تشخیص وجود دارد . زیرا بارداری باعث تغییراتی در بافت پستان می شود و در بیشتر موارد زنان در سنین پایین هستند از روش های معمول تشخیصی با دقت کمتری استفاده می شود . ماموگرافی با ممنوعیت نسبی که دارد دقت کافی ندارد . سونوگرافی دقت نسبتا قابل قبولی دارد . ام آر آی در سه ماهه اول ممنوعیت دارد . نمونه برداری چه با سوزن کر باشد چه سوزن معمولی معمولا مشکلی برای بیمار در این دوران ایجاد نمی کند .

الگوهای درمان لوسمی بستگی به نوع سرطان خون ، وضعیت بیمار در شروع درمان،سن،سلامت عمومی و چگونگی واکنش بیمار به درمان دارد..برای کسب اطلاعات بیشتر دربار ه تشخیص  سرطان به اینستاگرام مراجعه کنید .

درمان سرطان در بارداری

تصمیم گیری بعد از تشخیص سرطان در بارداری درمان می باشد . که درمان مانند همه سرطان ها شامل جراحی ، شیمی درمانی و رادیوتراپی می باشد . برای اینکه از کدام روش استفاده شود بستگی به سن بارداری و میزان پیشرفت سرطان دارد . معمولا در سه ماهه اول بارداری ختم حاملگی یا سقط تجویز می شود . در سه ماهه دوم و سوم از درمان های جراحی و رادیوتراپی استفاده می شود . بدانید که خارج کردن جنین هیچ کمکی به درمان بیماری نمی کند . اکثر بیماران می توانند نوزاد خود را به دنیا بیاورند .

شیمی درمانی و حاملگی

بسیاری از مادران دغدغه خارج کردن پستان دارند . که در این موارد از شیمی درمانی استفاده می شود و معمولا 6 ماه طول می کشد . شیمی درمانی بعد از سه ماهه اول انجام می شود . جراحی در بارداری هم مشکلی ندارد.

رادیوتراپی در سرطان پستان در بارداری

رادیوتراپی بر اساس شواهد در سرطان پستان در طول بارداری انجام نمی شود . این کار باید به بعد از زایمان موکول شود . ولی مطالعات زیادی در این زمینه وجود دارد که دوز جنین در تریمنس اول و دوم بعد از دوران اورگاژنسکس انقد می تواند کم باشد که با استفاده از تکنیک های جدید نیز می توان رادیوتراپی را هم برای خانم باردار انجام داد.

سرطان رحم در بارداری

یکی از شایع ترین سرطان هایی که در دوران بارداری اتفاق می افتد سرطان رحم است که مراحل آن مانند زنان غیرباردار می باشد . روش های تشخیص و درمانی آن نیز در بسیاری از موارد مانند افراد عادی انجام می شود . اما محدودیت هایی در تشخیص وجود دارد . اگر سرطان در مراحل پیشرفته باشد ، درمان به طور طبیعی و بدون محدودیت انجام می شود .

مطالب مرتبط با این مقاله :

درمان سرطان 

تشخیص سرطان تنها با یک آزمایش 

عوارض درمان سرطان 

پیشگیری از سرطان سینه 

شیمی درمان در درمان سرطان سینه 

مرکز سرطان ایران

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با ما