سرطان چیست؟

سرطان با رشد و تقسیم غیر عادی سلول های بدن آغاز می شود. در برخی از سرطان ها، این رشد غیر طبیعی سلول ها به سایر بافت ها نیز پخش می شود. دراین مقاله ما به بررسی کامل سرطان و راه های درمانی آن می پردازیم.

سرطان چیست
سرطان چیست

اساس و پایه سرطان

سرطان تنها یک بیماری نیست. انواع گوناگونی سرطان وجود دارد. سرطان می تواند از ریه، سینه، کولون و یا حتی خون نیز شروع شود. اما هر یک از انواع آن، سرعت رشد و گسترش متفاوتی دارند.

هر یک از سلول های بدن، مسئولیت خاصی را بر عهده دارند. زمانی که رشد و تقسیم سلول ها از وضعیت عادی خارج می شود، قسمتی که دچار چنین اختلالی می شود، همان جایی است که سرطان از آن قسمت شروع می شود.

سلول های سرطانی می توانند به سایر قسمت های بدن نیز پخش شوند. برای مثال، سلول های سرطانی در ریه، می توانند به سمت استخوان ها بروند و در آن جا به رشد خود ادامه دهند. در چنین وضعیتی، فرد به سرطان ریه مبتلا شده است، نه سرطان استخوان .

سرعت رشد و گسترش برخی از سرطان ها بالا و برخی دیگر کند است. برخی از سرطان ها با جراحی درمان می شوند، اما برخی دیگر به روش های دارویی مانند شیمی درمانی بهتر پاسخ می دهند. وقتی فردی به سرطان مبتلا می شود، تشخیص نوع سرطان مهم ترین اقدامی است که باید از سوی پزشک صورت گیرد.

بر اساس سرعت رشد سلول ها، سرطان به انواع زیر تقسیم می شود:

  • تومورهای خوش خیم
  • رشد سلول ها آهسته است.
  • به قسمت های دیگر بدن پخش نمی شوند.
  • مشابه سلول های طبیعی هستند.
  • تومورهای بدخیم
  • سرعت رشد سلول ها بسیار بالاست.
  • اغلب به سایر قسمت های بدن پخش می شوند.
  • به بافت های اطراف آسیب وارد می کنند.

راه های درمان سرطان چیست؟

جراحی، شیمی درمانی و پرتو درمانی از جمله راه های درمان سرطان هستند.

در جراحی،  قسمتی و یا تمام بافت درگیر، برداشته می شود. به عنوان مثال، در سرطان سینه، کل بافت سینه برداشته می شود. در سرطان پروستات، غدد پروستات هستند که برداشته می شوند.

شیمی درمانی نیز با استفاده از دارو، سلول های سرطانی را نابود می کند و یا سرعت رشد سلول ها را کم می کند. از آن جایی که این شیوه درمانی بر سلول های مجاور نیز تاثیر می گذارد، از گسترش سرطان نیز پیشگیری می کند.

پرتو درمانی، نیز دقیقا مشابه با شیمی درمانی عمل می کند، و می تواند تنها و یا به همراه جراحی و شیمی درمانی مورد استفاده قرار بگیرد.

انتخاب شیوه درمانی بر این اساس صورت می گیرد که شما در کدام مرحله از بیماری قرار دارید. دانستن نوع سرطان و مرحله بیماری در این حالت، بسیار مهم است. سرطان های مرحله 3 و 4 به شیمی درمانی بهتر پاسخ می دهند.

مرکز سرطان ایران

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
تماس با ما