سرطان بیضه چه علائمی دارد؟

سرطان بیضه یکی از قابل درمان ترین انواع سرطان است، به ویژه زمانی که به موقع تشخیص داده شود. سرطان بیضه رشد کنترل نشده سلول ها در بیضه ها، اندام های جنسی مردانه است که اسپرم را می سازند و ذخیره می کنند و تستوسترون تولید می کنند. در حالی که سرطان بیضه به طور کلی نادر است، شایع ترین نوع سرطان در مردان جوان نیز می باشد. جامعه تحقیقاتی هنوز یک علت واحد را برای سرطان بیضه تعیین نکرده است، اما ما می دانیم که شرایط خاصی اغلب با آن مرتبط است. اینها شامل بیضه نزول نکرده، سندرم کلاین فلتر یا عوامل ژنتیکی است. اما بسیاری از مردانی که سرطان بیضه در آنها تشخیص داده می شود هیچ عامل خطر مرتبطی ندارند.

علائم سرطان بیضه

اکثر موارد سرطان بیضه از سلول‌های زایای مردانه شروع می‌شود و این سلول‌هایی هستند که اسپرم تولید می‌کنند. سرطان‌های بیضه که در سلول‌های زایا رخ می‌دهند به دو دسته سمینوما یا غیرسمینوما طبقه‌بندی می‌شوند. سمینوم ها نسبت به غیر سمینوم ها کندتر رشد و گسترش می یابند و نوع اول معمولاً به پرتودرمانی بسیار خوب پاسخ می دهند. غیر سمینوماها خود به چندین زیرگروه مختلف طبقه بندی می شوند. سرطان بیضه ممکن است در سلول‌هایی غیر از سلول‌های زایا نیز رخ دهد. این موارد کمتر رایج هستند و شامل تومورهایی می شوند که سلول های دیگر را تحت تأثیر قرار می دهند.

علائم سرطان احتمالی بیضه ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، اما به طور کلی عبارتند از:

 • تورم یا توده در کیسه بیضه که ممکن است حساس یا دردناک باشد
 • احساس سنگینی در کیسه بیضه
 • فشار یا درد مبهم در کشاله ران یا زیر معده

یافتن علائم سرطان بیضه در طی خودآزمایی یا در طی معاینه فیزیکی معمولی رایج‌تر است.

شرایط دیگری نیز وجود دارد که با شرایطی مشابه سرطان بیضه همراه است. به همین دلیل، بهترین دکتر سرطان بیضه شما احتمالاً آزمایشاتی را برای رد این شرایط تجویز می کند. آنها ممکن است آزمایش خونی را درخواست کنند که به دنبال نشانگرهای تومور به نام آلفا فتوپروتئین (AFP) و گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) باشد. این تومور مارکرها وجود تومور بیضه را نشان می دهند. تست های تصویربرداری مانند سونوگرافی بیضه و سی تی اسکن نیز می توانند ناهنجاری ها را در بیضه ها تشخیص دهند. اگر این آزمایشات تشخیص سرطان بیضه را نشان دهد، جراحی برای برداشتن بیضه تقریباً همیشه اولین قدم در درمان است. جراحی به انکولوژیست این امکان را می دهد تا تشخیص دهد که آیا بیمار قطعاً سرطان بیضه دارد و همچنین اینکه آیا این سرطان یک سمینوم، یک غیر سمینوم یا نوع دیگری از سرطان است.

علائم و نشانه های سرطان بیضه

سرطان بیضه می‌تواند با علائم و نشانه‌های مختلف ظاهر شود. گاهی اوقات سرطان بیضه در مردانی قابل تشخیص است که هیچ یک از این علائم و نشانه ها را ندارند و در موارد دیگر این علائم می تواند به دلیل شرایطی غیر از سرطان بیضه باشد. بزرگ شدن بیضه، یا یک توده کوچک سفت روی بیضه، معمولاً علائم اولیه سرطان بیضه است. اما این علائم همچنین می تواند ناشی از شرایطی باشد که به سرطان بیضه مرتبط نیستند. همچنین معمول است که یک بیضه به طور معمول کمی بزرگتر از دیگری باشد، و مگر اینکه متوجه تغییر اندازه هر یک از بیضه ها شوید، به خودی خود دلیلی برای هشدار نیست.

 • شرایطی که سرطان بیضه نیستند، اما علائم مشابهی دارند، عبارتند از:
 • واریوسل: بزرگ شدن رگ های خونی که بیضه را احاطه کرده اند.
 • هیدروسل: تجمع مایع در غشای خارجی بیضه.
 • فتق: این پارگی در عضله شکم بالای کشاله ران است.

کیست اپیدیدیم وضعیتی است که شاید بیشتر با تومور بیضه اشتباه گرفته شود. کیست اپیدیدیم یک ساختار خوش خیم و پر از مایع است که روی اپیدیدیم، ساختار پیچ‌خورده‌ای که اسپرم را از بیضه دور می‌کند، ایجاد می‌شود. کیست اپیدیدیم که اسپرماتوسل نیز نامیده می شود، مانند یک توده صاف و سفت در نزدیکی بالای بیضه احساس می شود. علائم کیست اپیدیدیم می تواند شامل درد یا تورم کیسه بیضه و فشار در قاعده آلت تناسلی باشد. اگر پزشک شما مشکوک به وجود کیست اپیدیدیم باشد، می توان با تابش نور به پشت بیضه، آن را تأیید کرد تا ببیند آیا نور از آن عبور می کند یا خیر. از آنجایی که کیست های اپیدیدیم پر از مایع هستند، نور از آنها عبور می کند. پزشک شما همچنین ممکن است برای تأیید اینکه در واقع یک کیست اپیدیدیم است، سونوگرافی تجویز کند. کیست های اپیدیدیم خوش خیم هستند و معمولاً نیازی به درمان ندارند، اما در صورت ایجاد درد یا بزرگتر شدن ممکن است برداشته شوند.

برخی از علائم سرطان بیضه ممکن است تا زمانی که سرطان متاستاز داده و به سایر قسمت‌های بدن گسترش پیدا نکرده است – در این مرحله درمان موفقیت‌آمیز آن بسیار دشوارتر است. به همین دلیل بسیار مهم است که حداقل یک بار در ماه برای تشخیص علائم سرطان در زمانی که هنوز زود است و شانس بالایی برای درمان موفقیت آمیز دارد، خودآزمایی انجام شود.

علائم مهم خطر ابتلا به سرطان بیضه

هنگامی که در حال انجام خودآزمایی خود هستید، به هر یک از علائم و نشانه های زیر توجه کنید که ممکن است نشان دهنده احتمال ابتلا به سرطان بیضه باشد:

 • هر گونه توده یا تورم در هر دو بیضه. آنها ممکن است دردناک باشند یا نباشند – صرف نظر از این، مهم است که هر توده یا تورم فوراً توسط پزشک بررسی شود. وقتی تومور در بیضه زود تشخیص داده شود، ممکن است به اندازه یک نخود باشد، اما اگر درمان نشود می تواند بسیار بزرگتر شود.
 • درد، حساسیت یا ناراحتی در بیضه یا کیسه بیضه. ممکن است با تورم یا توده همراه باشد یا نباشد – و اغلب می تواند نشانه تعدادی از شرایط غیر سرطانی، از جمله عفونت، آسیب به کشاله ران یا کیسه بیضه، یا یک بیضه پیچ خورده یا خارج از محل باشد. عفونت های بیضه یا اپیدیدیم که به ترتیب ارکیت و اپیدیدیمیت نامیده می شوند، با یک دوره آنتی بیوتیک قابل درمان هستند.
 • اصلاً هرگونه تغییر در احساس بیضه یا کیسه بیضه. این ممکن است شامل احساس سنگینی کیسه بیضه نسبت به گذشته باشد. احساس یک بیضه سفت تر از دیگری. یا هر گونه تغییر در اندازه (بزرگتر یا کوچکتر) بیضه.
 • یک درد مبهم در کشاله ران یا پایین شکم می تواند به دلیل تعدادی از شرایط مختلف ایجاد شود و سرطان بیضه تنها یکی از بسیاری از موارد است. با این حال، به دلیل خطر، اگر این وضعیت بیش از یک یا دو روز ادامه داشت، باید توسط پزشک بررسی شود.
 • تجمع ناگهانی مایع در کیسه بیضه، که می تواند ناشی از شرایطی غیر از سرطان بیضه باشد. با این حال، هر یک از این شرایط به مراقبت پزشکی نیاز دارد. مایع در کیسه بیضه با خودآزمایی قابل تشخیص است.
 • حساسیت در قفسه سینه یا بزرگ شدن سینه ها. برخی از سرطان‌های نادر بیضه می‌توانند استروژن و هورمون‌های دیگری تولید کنند که باعث حساسیت در ناحیه سینه می‌شوند و گاهی منجر به وضعیتی به نام ژنیکوماستی یا رشد بافت سینه در مردان می‌شوند.
 • کمردرد، درد قفسه سینه، دشواری در تنفس و وجود خون در خلط یا خلط علائم بسیاری از شرایط هستند و لزوماً نشان دهنده سرطان نیستند. اما همه آنها علائم بالقوه سرطان در مرحله آخر هستند، زمانی که تومور متاستاز داده و در بدن پخش می شود.
 • ایجاد لخته خون که منجر به تنگی نفس یا ورم پاها می شود، گاهی اوقات می تواند اولین علامت سرطان بیضه باشد. لخته خونی که منجر به تنگی نفس می شود، آمبولی ریه است، در حالی که لخته خونی که باعث تورم در ساق پا می شود، ترومبوز وریدی عمقی نامیده می شود. این هر دو علائم بالقوه برای طیف گسترده ای از شرایط هستند، اما همه آنها نیاز به مراقبت پزشکی دارند.

یافتن زودهنگام سرطان بیضه

نمی توان به اندازه کافی تاکید کرد که سرطان بیضه در صورت تشخیص زودهنگام به درمان پاسخ بسیار خوبی می دهد و به همین دلیل انجام خودآزمایی ماهانه بسیار مهم است. سرطان بیضه اغلب زمانی که هنوز در مراحل اولیه است قابل تشخیص است. سرطان بیضه اغلب توسط خود مردان در طی معاینه شخصی شناسایی می شود. مردان بین پانزده تا ۵۵ سال باید خودآزمایی را به صورت ماهانه انجام دهند. اگر متوجه هر گونه تورم، توده، سختی، حساسیت، درد یا تغییر در هر دو یا هر دو بیضه شدید، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید تا معاینه را تعیین کند. در عین حال، علائم ممکن است همیشه وجود نداشته باشد، و برخی از علائم ممکن است حتی با خودآزمایی ماهانه تشخیص داده نشوند. معاینات فیزیکی معمول می تواند علائم دیگری را نیز مشاهده کند، به ویژه اگر آزمایش خون و سایر آزمایش های تشخیصی به عنوان بخشی از معاینه انجام شود.

کلام آخر

اگر احساس می کنید در معرض خطر ابتلا به سرطان بیضه هستید یا در طی خودآزمایی ماهانه متوجه علائم تورم، توده یا علائم دیگری شده اید، همین امروز با ما تماس بگیرید تا سونوگرافی بیضه را تعیین کنید. منتظر نباشید: ابتلا به سرطان بیضه در مراحل اولیه بهترین راه برای زنده ماندن از آن است. دریابید که چگونه می توانیم امروز به شما کمک کنیم.

مرکز سرطان ایران

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
تماس با ما