غربالگری سرطان سینه

غربالگری سرطان سینه

هدف از غربالگری جلوگیری از بیماری نیست بلکه تشخیص به موقع سرطان است . در دهه های اخیر آزمایشات غربالگری و افزایش آگاهی مردم میزان مرگ و میر ناشی از سرطان را کاهش داده است .

مزایای غربالگری سرطان سینه

غربالگری بدین منظور انجام می شود که سرطان را زمانی تشخیص داد که توده کوچکی است و هنوز به سایر قسمت های بدن متاستاز نشده است . در این زمان می توان به راحتی این توده سرطانی را درمان کرد . زمانی که سرطان از سینه به سایر قسمت های بدن منتشر شود اقدام خاصی نمی توان انجام داد .

عکس غربالگری سرطان سینه
عکس غربالگری سرطان سینه

مضرات غربالگری سرطان سینه

غربالگری برای سرطان سینه دارای اثرات مضر زیر است :

  • گاهی سرطان هایی تشخیص و درمان می شوند که اگر نمی شدند در طول زندگی فرد مشکلی برای وی ایجاد نمی کردندکه به آن تشخیص بیش از اندازه گفته می شود .
  • خطر ناشی از ماموگرافی ( اشعه ایکس ) برای تمامی سنین متوسط است . نتایج مثبت کاذب ، تشخیص بیش از حد و درمان زودرس غیر ضروری مشکلات تمام گروه های سنی هستند .
  • نتایج مثبت کاذب در خانم های 40-49 ساله زیاد است ولی تشخیص بیش از حد بیشتر شامل خانم های مسن می شود .
  • شواهد کافی وجود دارد که آموز بیمار برای معیانه خود جهت تشخیص سرطان سینه نه تنها مفید نیست بلکه دارای خطراتی اگرچه اندکی می باشند .
  • معاینه دوره ای بیمار توسط پزشک مفید نیست .

درمان سرطان امروزه برای هر فردی با روشی قابل انجام است . برای اطلاعات بیشتر به اینستاگرام مراجعه کنید .

سن انجام غربالگری سرطان سینه

خانم ها از سن 20 سالگی در پایان قاعدگی خود معاینه انجام دهند که بهتر است هر 6 تا 12 ماه یکبار به پزشک برای معاینه مراجعه کنند . ماموگرافی به صورت پایه در سن 35 سالگی و از 40 سالگی به صورت سالانه برای غربالگری سرطان سینه توصیه می شود . روش های دیگر تشخیصی سونوگرافی می باشد .

آیا هرکیست در سینه سرطان است ؟

خیر. در صورتی که کیست ساده در سینه وجود داشته باشد نیاز به اقدام خاصی برای درمان نیست .

آیا سرطان سینه در همه موارد نیاز به شیمی درمانی دارد ؟

خیر . درمان سرطان سینه در خانم ها مسن با داروهای هورمونی انجام می شود و نیازی به شیمی درمانی نیست . به طور کلی سرطان های سینه که گیرنده های هورمونی دارند و اندازه آنها کوچک است و هنوز به ناحیه زیربغل منتشر نشده نیاز به شیمی درمانی ندارد . همچنین امروزه تست های ژنتیکی پیشرفته ای وجود دارد که نشان می دهد که این خانم ها نیاز به شیمی درمانی دارند یا خیر. بنابراین درمان این نوع سرطان در همه موارد شیمی درمانی نیست . در کشورهای پیشرفته کمتر از این روش برای درمان استفاده می شود .

 

مرکز سرطان ایران

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه