مواد شیمیایی سرطان زا

مواد شیمیایی سرطان زا

قرار داشتن در معرض مواد شیمیایی سبب ورود آنها به بدن می شود . بخارهای سمی متصاعد  شده از مواد شیمیایی پاک کننده سطوح نظیر شیشه پاکنها  حشره کش ها در منازل می تواند از طریق هوا وارد ریه افراد بشود . ورود مواد شیمیایی به بدن همچنین از طریق مصرف داروها و قرص های شیمیایی که هر یک عوارض جانبی مربوط به خود  را دارند می تواند روی دهد.در این مقاله به مواد شیمیایی سرطان زا می پردازیم.

مواد شیمیایی سرطان زا
مواد شیمیایی سرطان زا

مضرات لوزام آرایش و بهداشتی

مواد آرایشی ، رنگ موهای شیمیایی و کرم های پوست ، شامپوهای بدن شیمیایی بر روی پوست می تواند  سبب ورود مواد سمی تشکیل دهنده آنها از طریق منافذ پوست بشوند . بسیاری از زنان بدون توجه به عواقب زیان آور استفاده از لوزام آرایشی و بهداشتی ، در استفاده از آنها افراط می کنند . افراط در استفاده از لوازم آرایشی ، سلامت زنان و دختران را به خطر می اندازد .

خطرات آرایش در بارداری

زنان بارداری که این مواد سمی از طریق پوست ( مواد آرایشی و رنگ موهای شیمیایی ) یا ریه ( عطرهای صنعتی ، بخار متصاعد شده از پاک کننده های شیمیایی ) به بدن آنها وارد می شود ، کودکان متولد شده از آنها از آسیب پذیرترین گروهها در برابر این گونه مواد شیمیایی محسوب می شوند و ممکن است سبب ایجاد سرطان در این کودکان در سنین پایین بشود.

مواد شیمیایی موجود در لوازم آرایشی و بهداشتی برای سلامتی انسان مضر می باشد و افراط در مصرف آنها می تواند باعث ایجاد سرطان شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پیشگیری از سرطان و روش های پیشگیری و علل آن به اینستاگرام مراجعه کنید .

 

اثرات لوازم آرایشی بر پوست

بیشتر لوازم آرایش از جمله رژ لب حاوی سرب ( بیش از مقدار مجاز ) هستند . مواد آرایشی و بهداشتی عموما با ایجاد یک سد مانع رسیدن اکسیژن کافی به پوست شده و پیری زود رس پوست را سبب می شود. به همین دلیل بیشترین علت مراجعه به متخصص پوست به عوارض ناشی از آرایش بازمی گردد .

تاثیر رنگ مو بر ریزش مو

ریزش مو در اثر رنگ موهای شیمیایی به این دلیل که به پیاز مو آسیب می رساند به پدیده ای شایع تبدیل شده است . همچنین در استفاده از مواد آرایشی و رنگ موهای شیمیایی ، مواد سمی موجود در آنها با تماس با پوست از طریق منافذ پوست وارد بدن می شود. در سالن های آرایش و رنگ مو با فضای سربسته ، هوایی که افراد در آنجا تنفس می کنند به انواع مواد شیمیایی آلوده است و خطر ابتلا به سرطان را د ر افرادی که آنجا هستند ، افزایش می دهد.

در مردان استفاده از خمیرهای ریش تراشی و یا کرم بعد از اصلاح صورت ممکن است باعث ورود مواد شیمیایی موجود در آنها به داخل بدن از طریق پوست بشوند.

تاثیر مواد آرایشی و بهداشتی در ایجاد سرطان

در کشورهای توسعه یافته به دلیل آگاهی از زیان های مواد آرایشی و داروهای شیمیایی مصرف آنها رو به کاهش است . ( اما خاورمیانه تبدیل به بازار بزرگی برای مصرف محصولات شیمیایی و آرایشی شده است ) با توجه به وجود ترکیبات شیمیایی سمی در مواد آرایشی ، عطرهای صنعتی و رنگ موهای شیمیایی ، استفاده مداوم از این مواد باعث جذب به بدن و آسیب به آن می شود. که می تواند سبب شکل گیری سلولهای سرطانی شود. ترکیبات سمی استفاده شده در مواد آرایشی ارتباطی مستقیم با رشد تومورهای سرطانی به ویژه سرطان پستان دارد . پژوهش های اخیر ” سازمان مبارزه با سرطان آمریکا ” نشان می دهد که زنانی که بیشتر از مواد آرایشی استفاده کرده اند ، سرطان پیشرفته تر و طول عمر کمتری داشته اند .

مطالب مرتبط با این مقاله :

تغذیه برای بیماران مبتلا به سرطان

درمان بی اشتهایی در بیماران سرطانی

تغییر حس بویایی و چشایی در بیماران سرطانی

مرکز سرطان ایران

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با ما