۷ روند کلیدی سرطان

1. شیمی درمانی

مطالعات اخیر نشان می دهد، شیمی درمانی در بیمارانی در مراحل اولیه سرطان سینه هستند، کم شده و از 34.5 درصد به 21.3 درصد رسیده است. کاهش چشمگیری از 3/1 زنان مبتلا به سرطان سینه به بیش از 5/1. این شیوه درمانی، در زمینه افزایش آگاهی نسبت به درمان، استفاده گسترده و پذیرش توسط انکولوژیست ها، بسیار موثر و معتبر می باشد.
این تغییر برای سرطان سینه، کاملا واضح است. اما آیا این حالت، بدخیمی های دیگر را ظاهر می کند یا خیر، که احتمالا به طور متغیر اتفاق می افتد و به نوع تومور نیز بستگی دارد.

2. تجویز داروهای ضد سرطان

امروزه پزشکان مایل به تجویز داروهایی برای تومورهایی با انحرافات مولکولی خاص هستند. مانند داروهای مسدود کننده هورمون برای سرطان سینه و پروستات، مهار کننده های تغییرات پروتئینی، مانند EGFR و یا ALK در سرطان ریه، و داروهای PARP در سرطان تخمدان و یا در برخی موارد در سرطان سینه.
این در حالی است که برخی از این داروها با گیرنده های PD-1 و PDL-1 تداخل پیدا می کنند، و برای بسیاری از تومورها استفاده می شوند.

3. نگرانی در مورد هزینه داروهای سرطان

این نگرانی برای افراد و جامعه نگران کننده و رو به افزایش می باشد. این انتقاد وجود دارد که برخی از داروهای ضد سرطان، الزاما نباید تحت پوشش بیمه های شخصی قرار بگیرند، مگر اینکه درمان های سرطان منافع بسیاری برای بیمار داشته باشد.
این یک مسئله اجتماعی است و نشان دهنده ارزش ها و مفاهیم مسئولیت های شخصی برای مراقبت از سرطان است و اینکه آیا همه افراد مبتلا به بیماری های بدخیم سزاوار فرصت های برابر هستند تا درمان های سرطانی تجویز شده از سوی پزشک را انجام دهند، یا خیر.

4. تشخیص، کیفیت و پرداخت آزمایشات ژنتیکی سرطان

این موضوع برای بسیاری از بیماران مبتلا به بدخیمی ها که مایل به استفاده از داروهای جدید سرطان هستند، مهم می باشد و باید بدانند که تومورهایی که دارای ویژگی های مولکولی هستند، با داروهای جدید مطابقت دارند یا خیر.
به طور کلی، کیفیت آزمایش های تشخیصی و هزینه ها برای تمامی افراد مهم است. شما ممکن است شنیده باشید که بیوپسی مایع از نمونه های مختلف سرطان بیمار، بر اساس شرکت متفاوت است. پزشکان و بیماران به نتایج قابل اعتماد و قابل تجدید نیاز دارند. بنابراین اعتبار آزمایشگاههایی که آزمایشات مولکولی را انجام می دهند، بسیار مهم است، زیرا این آزمایشات بیشتر مربوط به تجویز روزانه داروهای انکولوژی و تصمیمات بالینی هستند.

5. تجویزآگنوستیک داروهای سرطانی

این روش مدرن تجویز داروهای سرطانی، بر مبنای تغییرات مولکولی در سلول های بدخیم صورت می گیرد، نه الزاما بر این اساس که در کدام قسمت های بدن تومور رخ می دهد، مثل سینه یا کولون. در ماه می گذشته برای اولین بار، FDA استفاده از یک داروی انکولوژیک ایمنی به نام Keytruda را برای همه بیماران مبتلا به سرطان در سلول های بدخیم، تصویب کرد.

در نشست سرطان یک داروی تجربی به نام larotrectinib گزارش شد، که در مطالعات اولیه به درمان اکثر بیماران و با طیف گسترده ای از انواع سرطان ها کمک کرد، از جمله مواردی که قبلا نسبت به درمان پاسخ خوبی نداده بودند.
مطالعات اولیه نشان می دهند که پاسخ به برخی از داروها ممکن است به موقعیت سرطان بستگی داشته باشد. به عنوان مثال، در نشست AACR در بهار سال گذشته، دکتر Hymanو همکارانش،گزارش هایی را در مورد آزمایشات SUMMIT در مورد بیماران مبتلا به جهش های HER2 و HER3 ارائه دادند. ظاهرا، برخی محدودیت های فعالیتی در بیماران مبتلا به اختلالات HER2 با سرطان سینه پیشرفته، بزاق، مجرای صفرا و چند تومور دیگر، اما نه با سرطان روده بزرگ را نشان داد. با این حال، همواره بر ضرورت احتیاط در جمع آوری داده ها از جمله داده های مربوط به مکان های تومور و جزئیات جهش های مرتبط و زمانی که داروهای ضد سرطان براساس ویژگی های مولکولی آنها تجویز می شود، تاکید می شود.

6. نتایج گزارش شده توسط بیمار

احساس بیماران سرطانی بسیار مهم است، اما پزشکان اغلب به توضیحات ذهنی بیماران از جمله درد، تهوع، خستگی و سایر علائم توجه زیادی نکرده اند. از آنجایی که داروهای ضد سرطان بیشتر در دسترس هستند، نتایج گزارش شده توسط بیمار، پزشکان را قادر می سازد تا تفاوت های ظریف میان برخی از داروها و همچنین معایب و مزایای درمان ها را تعیین کنند.
برخی بر این باورند که حفظ بقا، هدف اصلی درمان ضد سرطانی است. اما درمان هایی که کیفیت زندگی بیماران را بهبود می بخشد، بیشتر مورد توجه بیماران و پزشکان قرار می گیرد. این نتایج براساس اطلاعات به دست آمده بعد از مصرف دارو و بررسی های بالینی سنجیده می شوند.

7. هوش مصنوعی

تعداد کمی از پزشکان، حتی انکولوژیست های متخصص، می توانند با پیشرفت های موجود در این زمینه به کار خود ادامه دهند. ارائه الگوریتم های داده ای برای راهنمایی پزشکان نیاز است، محاسباتی بر اساس داده های بزرگ و اعمال آن به هر بیمار، با توصیه های مبتنی بر دانش علم سرطان و درمان های تایید شده.
انکولوژی نیاز به هوش مصنوعی دارد، حداقل در سطح توصیه هایی که باید در نظر گرفته شوند، زیرا اطلاعات مولکولی زیادی برای بسیاری از پزشکان یا بیماران وجود دارد. و با وجود 15 میلیون سرطان جدید در سراسر جهان در سال 2018 ، انتظار می رود که نتایج، بهبود قابل توجهی داشته باشند.

چه چیزی از دست رفته است؟ اشاره ای به سلول های CAR-T نشده است، در حالی که بسیاری از سرطان ها به این نوع سلول ها مرتبط می شوند. در حالی که کاملا مشخص است که درمان های بیولوژیکی از جمله، اصلاح ژنی سلول های سفید خون که از هر بیمار گرفته و مجدد تزریق می شوند، می تواند باعث بهبودی بیماران شود، اثری که بسیاری از داروهای سرطانی ندارند. من همچنان در مورد امکان تولید این موارد با خیال راحت و اثر بخشی بالا در مقیاس بزرگ شک دارم، به گونه ای که ده ها هزار بیمار از آن سود ببرند.

متاسفانه پیشگیری در فهرست من وجود ندارد. پیشگیری از سرطان یکی از اولویت های شخصی است: بهترین راه برای جلوگیری از مرگ و میر ناشی از سرطان، سمیت و هزینه های درمان، پیشگیری از وقوع این بیماری است. با این حال، به غیر از قطع مصرف سیگار، که موضوعی قدیمی در این مورد می باشد، واکسن ها برای جلوگیری از ابتلا به HPV و هپاتیت B، پیشرفت های بسیاری داشته اند.

با کاهش EPA تحت سیاست فعلی آمریكا و چندین پزشک كه مایل به سرمایه گذاری در عرصه انكولوژي زیست محیطی هستند، انگیزه کمتری برای شناسایی علت، علایم و پیشگیری از سرطان، وجود دارد. شاید در سال های آینده، این وضعیت بهبود یابد.

مقالات مرتبط

سرطان چیست

سرطان روده

پیشگیری از سرطان روده کوچک

سرطان پروستات

سرطان معده

سرطان ریه

سرطان سینه

سرطان مغز

راه های تشخیص سرطان

سرطان دهانه رحم

سرطان دهان

سرطان حنجره

هایپرپلازی خوشخیم پروستات

درمان سرطان پروستات

درمان سرطان پروستات با روش هورمون درمانی

مرکز سرطان ایران

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه